CSL აცხადებს კონკურსს ასოცირებული პროფესორის და ასისტენტ-პროფესორის , აკადემიური თანამდებობების დასაკავებლად შემდეგ მიმართულებებზე
3 აპრილი 2021
კავკასიის უნივერსიტეტი, კავკასიის სამართლის სკოლა (CSL) აცხადებს კონკურსს ასოცირებული პროფესორის (5 ვაკანტური ადგილი) და ასისტენტ-პროფესორის (2 ვაკანტური ადგილი), აკადემიური თანამდებობების დასაკავებლად შემდეგ მიმართულებებზე:
• კერძო სამართალი (1 ვაკანტური ადგილი)
• საერთაშორისო კერძო სამართალი (1 ვაკანტური ადგილი)
• საჯარო სამართალი (2 ვაკანტური ადგილი)
• სისხლის სამართალი (3 ვაკანტური ადგილი)
• საჯარო სამართალი (1 ვაკანტური ადგილი)
• სისხლის სამართალი (2 ვაკანტური ადგილი)
• საჯარო სამართლი (1 ვაკანტური ადგილი)
• სისხლის სამართალი (1 ვაკანტური ადგილი)
ასოცირებულ პროფესორად 3 წლის ვადით აირჩევა შესაბამის დარგში დოქტორის აკადემიური ან მასთან გათანაბრებული ხარისხის მქონე პირი, რომელსაც აქვს სამეცნიერო-პედაგოგიური მუშაობის არანაკლებ 3 წლიანი.
• სტატიების, წიგნების, მონოგრაფიების თუ სხვა სამეცნიერო შრომების შესახებ სრული ინფორმაცია, რომელიც მოიცავს: ნაშრომის სახელწოდებას, გამოქვეყნების ადგილს, თარიღს, გვერდების რაოდენობას და გამომცემლობის დასახელებას, ასევე, ნაშრომის გარე ყდის ასლებს (კონკურსის მიზნებისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ბოლო 5 (ხუთი) წლის მანძილზე არსებული მონაცემები;

CSL is announcing a competition for the position of Associate Professor and Assistant- Professor in the following fields
3 April 2021
Caucasus University, Caucasus School of Law (CSL) is announcing a competition for the position of Associate Professor (5 Vacancies), and Assistant- Professor (2 Vacancies) in the following fields:
• Private Law (1 vacancy)
• International Private Law (1 vacancy)
• Public Law (2 vacancy)
• Criminal law (3 vacancies)
• Public Law (1 vacancy)
• Criminal law (2 vacancies)
• Criminal Law (1 vacancy)
for an Associate Professor
for an assistant professor
A person with a doctorate or an equivalent academic degree in the relevant field will be selected as an assistant professor for a term of 3 years and at least 2 years of practical experience in the relevant field
• Ability to impart knowledge and hold a presentation;
• Ability to relate to the audience;
• Ability to take an individual approach;
• Ability to think analytically and logically;
• Ability to work both in a team and individually.
• Resume in Georgian and English (CV - include information on teaching and research)
• A copy of the identity document;
• Copies of education (qualification and academic degree) documentation (doctoral / master's / bachelor's degree or equivalent academic degree), in case of doctoral students - certificate of doctoral program;
• Documentation required for authentication in the case of overseas quality protection;
• Complete information on articles, books, monographs or other scientific work, including: title, place of publication, date, number of pages and name of publisher, as well as copies of the outer cover (for the purpose of competition, publications of the last 5 years are particularly important);
• Other documentation corresponding to the criteria established for the purpose of holding an academic / scientific position, documents certifying professional experience.