პროექტის მიზანია დაადგინოს არის თუ არა საქართველოს კერძო სექტორი განზრახ ჩართული ფინანსური ინფორმაციით მანიპულირების საქმეში.
პროექტის ფარგლებში განსახორციელებელი საქმიანობები და შედეგები
საბუღალტრო და ფინანსური ლიტერატურა ცხადყოფს, რომ კორპორაციული მენეჯერები ხშირ შემთხვევაში ცდილობენ კომპანიების შედეგების გაბუნდოვანებას პირადი სარგებლის მიღების მიზნით. განვითარებულ ქვეყნებში ასეთი პრაქტიკის მთავარი მიზეზი არის კაპიტალის ბაზრის/აქციებით მანიპულირება, ნაკლებ განვითარებულ ქვეყნებში კი მიზეზი საგადასახადო ორგანოებია, კომპანიები სწორედ მათ გამო აჩვენებენ ნაკლებ ფინანსურ შედეგებს, რათა ასეთი გზით გადასახადების გადახდას არიდონ თავი. ევროკავშირის ჰარმონიზაციის პროცესის მოთხოვნათა თანახმად, ქართული კერძო სექტორი 2018 წლის 1 ოქტომბრიდან იწყებს აუდიტის მიერ დამოწმებული ფინანსური უწყისების გასაჯაროებას. ასეთი ჩარჩო საშუალებას იძლევა დადგინდეს რამდენად „თამაშობენ“ კერძო სექტორის მოთამაშეები თავიანთი შემოსავლებით საქართველოს ბიუჯეტში მოკრძალებული წვლილის შეტანის მიზნით. ეს შრომა სწორედ ამ ფენომენის კვლევას ეძღვნება.

“Are Georgian Private Sector Entities Engaged in Financial Information
The objective of this research project is to reveal whether Georgian private sector entities are intentionally engaged in financial information manipulation.
Project activities and outcomes
Accounting and finance literature have revealed that corporate managers are inclined to obfuscate firm performance in order to obtain some private benefits. While for the developed world the major reason for the manipulation of the financial information is the capital market/equity incentives, for the underdeveloped economies the focus often transposes towards tax authorities and thus firms are inclined to underestimate their financial performance in order to minimize income taxes. Under the EU harmonization process, Georgian private sector large entities are mandated to publish their audited financial statements starting from October 1, 2018. This framework provides an excellent opportunity to study whether those large private sector players are engaged in “playing” with their earnings in order to only moderately contribute to the state budget of Georgia. This work explores the phenomenon.