“Erasmus+”- ის ინსტიტუციური განვითარების პროექტის ფარგლებში, ქუთაისის აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, რექტორთა შეხვედრა გაიმართა, რომელსაც კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტი კახა შენგელია დაესწრო.
შეხვედრაზე რეგიონალური უნივერსიტეტების რექტორთა მუდმივმოქმედი კონფერენციის დაფუძნების მიზნით, მემორანდუმი გაფორმდა.
შეხვედრა გახსნა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ, ნუნუ მიცკევიჩმა.
მნიშვნელოვანია, რომ მემორანდუმს ხელი მოაწერა 11 რეგიონული უნივერსიტეტის რექტორმა, მათ შორის კახა შენგელიამ. მემორანდუმის საფუძველზე რეგიონული უნივერსიტეტების რექტორთა კონფერენციაზე რეგიონებისთვის დამახასიათებელ საკითხებსა და გამოწვევებს განიხილავენ. მემორანდუმის ხელმომწერები არიან: აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ბათუმის საზღვაო აკადემია, გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი, იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, კავკასიის უნივერსიტეტი, სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ქუთაისის უნივერსიტეტი, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი, შოთა მესხიას ზუგდიდის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი.
„Erasmus+“-ის ინსტიტუციური განვითარების პროექტის- „უნივერსიტეტების როლი რეგიონის განვითარებაში“ ფარგლებში, რეგიონული უნივერსიტეტების რექტორებმა მემორანდუმით განსაზღვრული ურთიერთთანამშრომლობის დეტალები განიხილეს და კიდევ უფრო მჭიდრო თანამშრომლობის სამომავლო მიზნები დასახეს.
აღსანიშნავია, რომ „Erasmus+“-ის ინსტიტუციური განვითარების პროექტის მიზანია ევროკავშირის პარტნიორებთან თანამშრომლობით საქართველოს რეგიონალური უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების როლის გაზრდა რეგიონების განვითარებაში, მათი მისიისა და სტრატეგიული განვითარების გეგმის მოდერნიზება, ასევე უნივერსიტეტებსა და ადგილობრივი ხელისუფლების ორგანოებს შორის თანამშრომლობის გაძლიერება თითოეული რეგიონის სპეციფიკის გათვალისწინებით.
პროექტში ჩართული არიან საქართველოს რეგიონალური უნივერსიტეტები და 4 ევროპელი პარტნიორი ესპანეთიდან, ავსტრიიდან, ჩეხეთიდან და ლიეტუვადან. პროექტში ასევე ჩართულია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო და განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი.

Within the framework of the Erasmus + Institutional Development Project, a meeting of rectors was held at Kutaisi Akaki Tsereteli State University, which was attended by Caucasus University President Dr. Kakha Shengelia.
A memorandum was signed at the meeting to establish a permanent conference of rectors of regional universities.
The meeting was opened by Nunu Mitskevich, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia.
It is important to note that the memorandum was signed by the rectors of 11 regional universities, including Dr. Shengelia. Based on the memorandum, the conference of rectors of regional universities will discuss issues and challenges specific to the regions. The signatories of the Memorandum are: Akaki Tsereteli State University, Batumi Shota Rustaveli State University, Batumi Maritime Academy, Gori State Teaching University, Iakob Gogebashvili Telavi State University, Caucasus University, Samtskhe-Javakheti State University, Kutaisi University, Kutaisi International University, Shota State Teaching University.
In the framework of the Erasmus + Institutional Development Project - "The Role of Universities in the Development of the Region", the rectors discussed the details of the cooperation defined in the memorandum and set future goals of even closer cooperation.
It should be noted that the Erasmus + Institutional Development Project aims to increase the role of Georgia's regional higher education institutions in the development of the regions, to modernize their mission and strategic development plan, as well as to strengthen cooperation between universities and local authorities, taking into account the specifics of each region.
The project involves Georgian regional universities and 4 European partners from Spain, Austria, the Czech Republic and Lithuania. The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia and the National Center for Education Quality Enhancement are also involved in the project.