კავკასიის უნივერსიტეტი აცხადებს აკადემიური პერსონალისთვის საკონკურსო განაცხადების მიღებას 2025 წლის გაზაფხულის სემესტრში, Erasmus +ის საერთაშორისო გაცვლითი პროგრამის ფარგლებში, კრაკოვის ეკონომიკის უნივერსიტეტში, პოლონეთი,, მონაწილეობის მისაღებად.
Erasmus + ის გაცვლითი პროგრამა აკადემიური პერსონალის საერთაშორისო მობილობისთვის ითვალისწინებს მგზავრობის ხარჯის დაფარვას და გასცემს სტიპენდიას.. სტიპენდიის ოდენობა განსაზღვრულია Erasmus+ ის სახელმძღვანელოსა და მიმღები ქვეყნის კანონმდებლობის შესაბამისად.
პარტნიორ უნივერსიტეტში სამუშაო ვიზიტი/მობილობა არის ერთკვირიანი (5 სამუშაო დღე + 2 დღე მგზავრობისთვის). ვიზიტის პროგრამა შემუშავებულია პარტნიორი უნივერსიტეტის მიერ.
- კავკასიის უნივერსიტეტის აკადემიურ თანამდებობაზე დასაქმებულ ლექტორს
კანდიდატებს განაცხადების წარმოდგენა შეუძლიათ ელექტრონული ფორმით 2025 წლის 20 აპრილის ჩათვლით შემდეგ მისამართზე: ir@cu.edu.ge
- საჭიროების შემთხვევაში, შესაძლოა დაინიშნოს გასაუბრება;
- აკადემიური პერსონალის საბოლო შერჩევა მოხდება მიმღები უნივერსიტეტის მიერ;
დამატებითი ინფორმაციისთვის მიმართეთ კავკასიის უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტს, მეორე სართული, ოთახი B25, ან მოგვწერეთ შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე ir@cu.edu.ge.

Caucasus University announces a call for applications for academic staff to participate in the Erasmus+ international exchange program during the Spring Semester of 2025 at the Cracow University of Economics in Poland.
The Erasmus+ exchange program for academic staff mobility covers travel expenses and provides a stipend. The amount of the stipend is determined according to the Erasmus+ guidelines and the legislation of the host country.
The Erasmus+ mobility at the partner university is one week long (5 working days + 2 travel days). The visit program is developed by the partner university.
Eligible Applicants:
- Academic Staff employed in an academic position at Caucasus University
To apply, candidates must have a good command of the English language and submit the following documents in
English:
- A copy of an international passport
Applications will not be considered if:
- They are incomplete or do not meet the stated requirements
- They are submitted late or in stages
Applications can be submitted electronically by April 20, 2025, at the following email address: ir@cu.edu.ge
- Applications will be reviewed by the Selection Committee of Caucasus University
- Preference will be given to candidates who have not previously participated in the Erasmus+ mobility program
- If necessary, interviews may be scheduled
- Nominated candidates will have their documents sent to the host university
- Final selection will be made by the host institution
For additional information, please contact the International Relations Department of Caucasus University, 2nd Floor, Room B25, or email us at ir@cu.edu.ge