კავკასიის უნივერსიტეტის ისტორია იწყება 1998 წლიდან, როდესაც ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობის დაფინანსებით, ჯორჯიის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით, ჩამოყალიბდა კავკასიის ბიზნესის სკოლა (CSB) და დაინერგა პირველი დასავლური ბიზნეს-განათლება საქართველოში. საქმიანობის დაწყებიდან მალევე ამოქმედდა ბიზნესის ადმინისტრირების საბაკალავრო, სამაგისტრო და სადოქტორო პროგრამები. 2004 წელს კი ბიზნესის სკოლის ბაზაზე ჩამოყალიბდა კერძო უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულება - კავკასიის უნივერსიტეტი.
დღესდღეობით კავკასიის უნივერსიტეტი აერთიანებს 11 სკოლას: ბიზნესის სკოლა, სამართლის სკოლა, მედიის სკოლა, ტექნოლოგიების სკოლა, არქიტექტურიასა და დიზაინის სკოლა, სახელმწიფო მართვის სკოლა, ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლა, ტურიზმის სკოლა,  მედიცინისა და ჯანდაცვის მენეჯმენტის სკოლა, ეკონომიკის სკოლა და განათლების სკოლა.  კავკასიის უნივერსიტეტი სტუდენტებს სთავაზობს მაღალი ხარისხის განათლებას, რომელსაც უზრუნველყოფს მაღალი აკადემიური კვალიფიკაციის, პრაქტიკული გამოცდილების მქონე აკადემიური პერსონალისა და ეფექტური სასწავლო პროცესის კომბინაციით.
კავკასიის უნივერსიტეტი ერთ-ერთი გამორჩეული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებაა საქართველოსა და აღმოსავლეთ ევროპაში, რომლის უმნიშვნელოვანეს სტრატეგიულ მიზნებს ინოვაცია და ინტერნაციონალიზაცია წარმოადგენს. უნივერსიტეტი აცნობიერებს განათლების გლობალური ბაზრის მოთხოვნებს და მხარს უჭერს საგანმანათლებლო პროგრამებში საერთაშორისო გამოცდილების გაძლიერებას, რომელიც მოიცავს სტუდენტთა და აკადემიური პერსონალის მობილობას, ერთობლივ საგანმანათლებლო პროგრამებსა და საერთაშორისო თანამშრომლობას კვლევითი პროექტების ფარგლებში. კავკასიის უნივერსიტეტი დაარსების დღიდან თანამშრომლობს მსოფლიოს სხვადასხვა უნივერსიტეტთან და ამჟამად, 61 ქვეყნის 207  პარტნიორს ითვლის. ჩვენ ვცდილობთ შევქმნათ ორგანიზაციული და კორპორატიული კავშირები, აგრეთვე ინოვაციური გზები იმისათვის, რომ სტუდენტები დავაკავშიროთ უნივერსიტეტებს, კომპანიებსა და დარგის ექსპერტებს.

The history of Caucasus University (CU) began in 1998, when the US Government via a grant from the Eurasia Foundation and the US Information Agency (USIA), in cooperation with Georgia State University (GSU), funded the Caucasus School of Business (CSB) and introduced the first western style business education in Georgia. Caucasus University was established in the year 2004, on the basis of Caucasus School of Business.
Nowadays, CU has ten schools: Business, Law, Media, Technology, Architect and Design, Governance, Humanities and Social Sciences, Tourism, Medicine, Economics and Education, and provides a high quality, world class education through a combination of well-designed curricula and exceptional faculty with academic credentials and practical experience necessary for delivering an outstanding education.
CU is one of the most prominent Higher Education Institutions in Georgia and Eastern Europe. We are committed to developing and enhancing international teaching and research partnerships. Innovation and internationalization of the university are at the core of the strategic goals that we have defined for the coming years. The University recognizes the requirements of the global education market and supports the strengthening of international experience in educational programs, including mobility of students’ joint educational programs and international cooperation within research projects. Since its establishment, the Caucasus University has been collaborating with various universities around the world, with 303 universities in 71 countries worldwide. We are striving to create organizational and corporate linkages, and explore innovative ways to connect our students and projects with relevant universities, companies, professionals and experts.