19 სექტემბერს, მიმდინარე პროექტის - საჯარო მმართველობის პროგრამების გაძლიერება კავკასიის სახელმწიფო მართვის სკოლაში ფარგლებში, გაიმართა ვორქშოფი “საჯარო მონაცემების ხელმისაწვდომობა, როგორც კვლევის ერთ-ერთი მეთოდი”. ღონისძიებას კავკასიის უნივერსიტეტის სახელმწიფო მართვის სკოლის საჯარო მმართველობის პროგრამების სტუდენტები, კურსდამთავრებულები და ლექტორები ესწრებოდნენ. ვორქშოფი ეხებოდა მონაცემთა ხელმისაწვდომობას, იურიდიულ და პრაქტიკულ მიმართულებებს, რამაც მონაწილეებს მისცა ღირებული ცოდნა იმის შესახებ, თუ როგორ შეიძლება საჯარო ინფორმაციის გამოყენება კვლევის ერთ-ერთ მეთოდად.
ღონისძიებას უძღვებოდა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) თანადამფუძნებელი ლევან ავალიშვილი, ტრენერმა წარმოადგინა ქვეყნის საჯარო მონაცემების ხელმისაწვდომობის მარეგულირებელი სამართლებრივი ჩარჩოს სიღრმისეული კვლევა და განიხილა როგორ ხორციელდება აღნიშნული კანონები პრაქტიკაში. მონაწილეები გაეცნენ სხვადასხვა ტიპის საჯარო ინფორმაციას, რომლის გამჟღავნების ვალდებულება აქვთ ინსტიტუციებს და გაეცნენ კვლევის მიზნებისთვის აღნიშნული ინფორმაციის მოპოვების ძირითად გამოწვევებს.
ასევე, ვორქშოფზე განხილული იყო სხვა ქვეყნების საუკეთესო გამოცდილება, პრაქტიკული მაგალითები და პრობლემის გადაჭრის გზები, რომელსაც შეუძლია გააუმჯობესოს საჯარო მონაცემების ეფექტური გამოყენება. საჯარო მმართველობის მიმართულების მონაწილე სტუდენტები და პროფესორები ჩაერთნენ დისკუსიებში მონაცემების გამოყენების აკადემიური კვლევების თაობაზე.

Workshop – Availability of Public Data as one of the Methods of Research
As part of the ongoing project Enhancing Public Administration Degree Programs (BA, MA) at Caucasus School of Governance, a workshop titled "Access to Public Data as a Method of Research" was conducted on 19 September. Students, Graduates and Lecturers of Caucasus School of Governance Public Administration Program attended the event. The workshop focused on accessing public data, as well as legal and practical dimensions, offering attendees valuable insights into how public information can be used as a research tool.
The event was led by Levan Avalishvili, co-founder of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Trainer provided an in-depth exploration of the country's legal framework governing public data access and discussed how these laws are implemented in practice. Participants were introduced to various types of public information that institutions are required to disclose and learned about the key challenges in obtaining such information for research purposes.
Also, best practices from other countries were discussed, offering practical examples and solutions that can enhance the effective use of public data. Participants, including students and professionals from the public administration field, engaged in discussions about leveraging this data in academic research.