31 ოქტომბერსა და 1-ლ ნოემბერს საერთაშორისო პროექტების მენეჯერმა, აკაკი კაპანაძემ, მარკეტინგის და საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსმა, თამთა ბუთხუზმა და აკადემიური წერის ლექტორმა, მადონა გიორგაძემ მონაწილეობა მიიღეს პროექტის „Erasmus+ ინსტიტუციური განვითარების პროექტის აკადემიური კეთილსინდისიერება ხარისხიანი სწავლისა და სწავლებისათვის“ კონსორციუმის მესამე სამუშაო შეხვედრაში, რომელიც გაიმართა სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტში.
შეხვედრაში მონაწილეობდნენ პროექტის ევროპელი პარტნიორები და პროექტის კონსორციუმის წევრი 12 უმაღლესი სასწავლებელი საქართველოდან.
შეხვედრის ფარგლებში მონაწილეებმა განიხილეს პროექტის შემდგომი ნაბიჯები და სამოქმედო გეგმა. ასევე ჩატარდა პრეზენტაციები პლაგიარიზმის შესახებ ცნობიერების ამაღლების კამპანიასთან დაკავშირებით.

October 31 and November 1, International Project Manager, Akaki Kapanadze, The Head of Marketing and Public Relations Department, Tamta Butkhuzi and academic writing lecturer, Madonna Giorgadze participated in the project "Erasmus + Institutional Development Project Academic Integrity for Quality Teaching and Learning in Higher Education Institutions". The third consortium meeting was held at Samtskhe-Javakheti State University.
The meeting was attended by the European Partners of the project and 12 consortium members from Georgia.
During the meeting the participants discussed further steps of the project and the action plan. There were also presentations on plagiarism awareness campaigns.
The aim of the project is to develop the quality of teaching and learning in Georgia's higher education institutions in accordance with the principles of academic integrity. The project also aims to detect, eliminate and prevent plagiarism in higher education institutions in Georgia.