ევროკავშირის ერაზმუს + პროექტის - "მესამე მისიის ხარისხის და შესაბამისობის გაძლიერება საქართველოს უნივერსიტეტებში" (SQUARE) - შეხვედრა გორში
16 სექტემბერი 2022
12-14 სექტემბერს, გორში, ,,ერაზმუს+“-ის მიერ დაფინანსებული ინსტიტუციური შესაძლებლობების განვითარების პროექტის „მესამე მისიის ხარისხისა და შესაბამისობის განვითარება ქართულ უნივერსიტეტებში - SQUARE“ შეხვედრა გაიმართა. კონსორციუმის წევრებს გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა უმასპინძლა.
შეხვედრის ფარგლებში, ტრენინგები ჩაატარეს ფინელმა (ტურკუს უნივერსიტეტი) და ბელგიელმა (European Foundation for Management Development) ექსპერტებმა, რომლებმაც 3 დღის განმავლობაში კონსორციუმის ქართული უნივერსიტეტების წარმოადგენლებთან ერთად განიხილეს საუნივერსიტეტო მესამე მისიის აქტივობების მართვისა და გავლენის შეფასების საკითხები.
კავკასიის უნივერსიტეტიდან შეხვედრებს ესწრებოდნენ საერთაშორისო ურთიერთობებისა და პროექტების დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე ქეთევან კარბაია, კავკასიის სამართლის სკოლის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ხელმძღვანელი არჩილ ბორჯაძე, და საერთაშორისო პროექტების მენეჯერები - აკაკი კაპანაძე და მარიამ სირაბიძე.
პროექტის მთავარი მიზანია საუნივერსიტეტო მესამე მისიის საქმიანობის გაუმჯობესება საქართველოს უმაღლეს სასწავლებლებში. პროექტის განმავლობაში მიმდინარეობს უნივერსიტეტების 3M-ის აქტივობების აღწერა, მათი ანალიზი, სტრატეგიული დაგეგმვა, განხორციელება და შეფასება, უნივერსიტეტის უმაღლესი მენეჯმენტისა და პერსონალის შესაძლებლობების გათვალისწინებით. პროექტის საქმიანობა საფუძველს დაუდებს ფუნდამენტურ ცვლილებებს საქართველოს უნივერსიტეტების პოლიტიკაში, ინსტიტუციურ დონეზე. პროექტის შედეგები წარმოადგენს ეროვნული გარე ხარისხის სისტემის განახლების ბაზისს და იძლევა უმაღლესი სასწავლებლების მენეჯმენტის განახლების საფუძველს გაიდლაინებისა და სწავლების, კვლევასა და საზოგადოებისთვის გაწეულ სერვისებს შორის კავშირის გაუმჯობესების მიმართულებით.

On September 12-14, within the framework of the EU Erasmus + SQUARE project, - Strengthening the Quality and Relevance of the Third Mission (3M) in Georgian Universities”, meetings were held in Gori.
During the meetings, trainings were conducted by the experts of University of Turku and European Foundation for Management Development (EFDM), who for 3 days together with the representatives of the Georgian universities of the consortium, discussed the issues of management and impact assessment of the activities of the third university mission.
From Caucasus University, Ketevan Karbaia, Deputy Director of International Relations and Projects Department, Archil Borjadze, Head of Scientific Research Center, and International Projects Managers – Akaki Kapanadze and Mariam Sirabidze participated in the meetings.
8 Georgian and 3 European universities, the Ministry of Education and Science of Georgia and the National Center for the Educational Quality Enhancement are involved in the project.
economic development of society. The project's activities will lay the foundation for fundamental changes in the policy of Georgian universities at the institutional level. The results of the project are the basis for updating the national external quality system and provide a basis for updating the management of higher educational institutions in the direction of improving the links between teaching, research, and services to society.