24-26 ნოემბერს, პროექტის Media Dialogue 2020 – for Pluralism und Understanding ფარგლებში, კავკასიის უნივერსიტეტის ჩართულობით გაიმართა ონლაინ კონფერენცია. პროექტი დაფინანსებულია გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ და ორგანიზებულია კავკასიის უნივერსიტეტის პარტნიორი გერმანული ორგანიზაციის OK-TV Ludwigshafen ხელმძღვანელობით.
კონფერენცია მოიცავდა დისკუსიებს ისეთ საკითხებზე, როგორებიცაა სომხეთში არსებული საომარი ვითარებიდან გამომდინარე მედიის გამოწვევები და მედიის განვითარება სომხეთში.
პროექტის Media Dialogue 2020 – for Pluralism und Understanding მიზანია გააერთიანოს პროფესიონალი ჟურნალისტები, აკადემიური სივრცის წარმომადგენლები, ხელოვანები, სტუდენტები დემოკრატიული და პლურალისტური საზოგადოების ფორმირების ხელშემწყობის მიზნით.

On November 24-26, an online conference was held with the participation of Caucasus University as part of the project Media Dialogue 2020 - for Pluralism and Understanding. The project is funded by the German Ministry of Foreign Affairs and organized by the Caucasus University partner organization “OK-TV Ludwigshafen”.
Students of Caucasus School of Governance and Media participated in the project. The conference included discussions on issues such as the media challenges due to the war in Armenia and media development in Armenia.
The project Media Dialogue 2020 - for Pluralism and Understanding aims to bring together professional journalists, academics, artists, students to promote a democratic and pluralistic society.