ონლაინ სასწავლო ვიზიტი დრეზდენის ტექნოლოგიურ უნივერსიტეტში (HERD)
1-5 ოქტომბერს დრეზდენის ტექნოლოგიურმა უნივერსიტეტმა უმასპინძლა ონლაინ სამუშაო შეხვედრებს  Erasmus + ინსტიტუციური განვითარების პროექტის “უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების კვლევითი შესაძლებლობების ზრდა კვლევისა და განვითარების სამსახურების საშუალებით” ფარგლებში.
დრეზდენის ტექნოლოგიური უნივერსიტეტის წარმომადგენლებმა 3 დღიანი შეხვედრების განმავლობაში საკუთარი გამოცდილება გაუზიარეს HERD-ის პროექტის 12 უნივერსიტეტის წარმომადგენლებსა და პარტნიორი ორგანიზაციებს უნივერსიტეტში არსებული პროექტებისა და კვლევითი ხელშეწყობის ერთეულების პოლიტიკის, სტრუქტურასა, და სამუშაო სტრატეგიებთან დაკავშირებით. Მათ შორის, შეხვედრის პირველს დღეს დეტალურად განიხილეს პროექტების მენეჯმენტის (კონსულტირება, მხარდაჭერა, მართვა) სრული ციკლი. Მეორე დღეს, განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო კვლევითი მონაცემების გაციფრულებასა და მართვას, რაც სამეცნიერო მუშაობას უფრო ეფექტიანს ხდის. Ხოლო, შეხვედრების ბოლო დღეს დრეზდენის ტექნოლოგიური უნივერსიტეტის წარმოადგენლებმა პროექტის პარტნიორებს გააცნეს ახალგაზრდა მეცნიერების ხელშეწყობის სტრატეგიები და კვლევის საინფორმაციო სისტემა.
კავკასიის უნივერსიტეტიდან სამუშაო შეხვედრებში მონაწილეობა მიიღო კვლევის ხელშეწყობის დეპარტამენტის დირექტორმა ნინო მაჩურიშვილმა და საერთაშორისო პროექტების მენეჯერმა მარი რუაძემ.
Პროექტ HERD-ის მიზანია, საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში  კვლევითი შესაძლებლობების ამაღლება კვლევისა და განვითარების ერთეულების განვითარების გზით.

On 1-5 October Dresden University of Technology hosted online workshops in the framework of the Erasmus + Institutional Development Project “Raising Research Capacity of Georgian HEIs through Developing R&D Units".
During the 3-day meetings, representatives of Dresden University of Technology shared their experiences with representatives of 12 HERD project universities and partner organizations regarding the policies, structure, and work strategies of the University's projects and research support units. Among them, the full cycle of project management (consultation, support, management) was discussed in detail on the first day of the meeting. On the second day, special attention was paid to the digitization and management of research data, which enables scientific work more efficient. On the last day of the meetings, the representative of the Technical University of Dresden introduced the young scientist’s promotion strategies and Research Information System to the project partners.
Nino Machurishvili, Director of the Research Promotion Department, and Mari Ruadze, International Project Manager, participated in the workshops from Caucasus University.
The goal of the project - HERD is to enhance research capacity in Georgian higher education institutions through the development of research and development units.