ერაზმუს + ჟან მონე პროექტის „ევროკავშირის სამართლებრივი სახე“
ევროპული ინტეგრაცია არის მეტადრე საშინაო პოლიტიკა, ვიდრე საგარეო პოლიტიკა. იგი ემსახურება ქვეყნისა და საქართველოს მოქალაქეების განვითარებას.
ევროპული ინტეგრაციის პოლიტიკის ზეგავლენა ასახული უნდა იყოს სამართალში. ყველა ზეგავლენა უნდა იგრძნოს თითოეულმა საქართველოს მოქალაქემ. ასეთი შედეგი კი მიიღწევა სამართლებრივი რეფორმებითა და ევროპული პრაქტიკის დამკვიდრებით ეროვნულ დონეზე.
ქართველები დარწმუნებული უნდა იყვნენ, რომ ევროკავშირთან დაახლოებას მოჰყვება თავისუფლება, კეთილდღეობა, უსაფრთხოება, უვნებლობა, სტაბილურობა. ამდენად, საქართველოს ხალხმა უნდა იცოდეს ევროკავშირის რეალური სახე და ბუნება, რაც უშუალოდ ჩანს ევროკავშირის კანონმდებლობაში.
2014 წლის შემდგომ, ბევრი საუბრობს ევროპულ ფასეულობებზე, მაგრამ ევროკავშირის კანონმდებლობის რეალური „მგრძნობელობა“ ნაკლებია, ევროკავშირის კანონმდებლობის სწავლება და სხვებისთვის გაზიარება მწირია. თუ პროფესიონალებსა და აკადემიური სივრცის წარმომადგენლებს მეტი ეცოდინებათ ევროკავშირის კანონმდებლობის შესახებ, ეს პოზიტიურად და მნიშვნელოვნად იმოქმედებს ევროპული ინტეგრაციის პროცესზე.
პროექტი მიზანი:
„რეალური“ ევროკავშირი უნდა ამოვიკითხოთ და შევიმეცნოთ მის სამართლებრივ ნორმებში. ევროპული ინტეგრაციის პროცესი კი უნდა დაიტვირთოს აკადემიურ და პროფესიულ პირებთან ამ საკითხების განხილვით. ევროკავშირის კანონმდებლობის ცოდნის გაძლიერება უნივერსიტეტის შიგნთ და შემდგომ ამ ცოდნის უნივერსიტეტის კედლებს გარეთ გატანა და გადაცემა - არის კიდეც პროექტის მიზანი.
შედეგად ევროპული სწავლების გავრცელებას ექნება ეფექტი „ისწავლე და ასწავლე“.
კავკასიის უნივერსიტეტი არის ევროპული აზროვნებისა და მოქმედების ერთ-ერთი საუკეთესო და გამორჩეული ადგილი. პროექტის ფარგლებში აქ დაიწყება ევროკავშირის სამართლის სხვადასხვა სფეროს შესწავლა და ტრენინგების სახით ცოდნის გაზიარება სხვადასხვა სამიზნე ჯგუფებისათვის: საჯარო მოხელეები,  უნივერსიტეტის წარმომადგენლები, ბიზნესის წარმომადგენლები და სხვა.
• ევროკავშირის სამართლის სპეციფიკური საკითხების შესწავლა უნივერსიტეტის აკადემიური პერსონალის მიერ და პროფესიული თვითგანვითარება;
• ევროკავშირის სამართლის სხვადასხვა სფეროს სწავლება უნივერსიტეტის გარეთ (სხვათა განვითარება და ინფორმაციული პოლიტიკა);
• კერძო და საჯარო დიალოგის გაძლიერება ევროკავშირის სამართლის საკითხებზე (ღია მმართველობის პარტნიორობის ხელშეწყობა, გადაწყვეტილების მიმღებ პირთა მხრიდან აკადემიის წარმომადგენელთა მოსმენა და განათლების პოლიტიკის განვითარება).

Erasmus + Jean Monnet Project "Legal Face of the European Union"
European integration is more internal policy than external. It serves to the development of the country and Georgian citizens.
Modern developments should have been reflected in laws. All influences of European integration should be felt by citizens of Georgia. Such conditions could not be achieved without legal reforms and reflection of European like practices at national level.
Georgians should be assured that the EU brings real freedom, values, commonwealth, security, safety, stability. Therefore, they should be educated and aware about real face of the EU – EU laws.
After 2014 many speak about the European values, but the real tangibility of EU laws is not well studied and then shared to others. If professionals and academia know better EU laws, they will impact positively on processes of European Integration:
Project Goal:
EU should be discovered in legal norms and integrated in discussing process with academic and professional world.  Boosting of EU law studies inside the HEI and afterwards delivering the EU law knowledge outside the HEI – is the main goal of the project.
Consequently, the new processes of dissemination should have the effect of “Learn In and Teach Out (study and transfer)”.
Caucasus University/CU as one of the best place for European thinking and action, is willing to start studying of different EU law fields, preparing trainings and wide-scale training courses for different target groups, including: public administration, law professors from different universities, business representatives, etc.
Objectives of the project are:
• Study specific fields of EU law by academic personal of the CU. This will lead to development of the EU legal studies and professional growth of the CU.
• Teach specific field of EU law to professionals and academia outside the CU. This will lead to professional growths of others on the EU law, widespread information dissemination and promotion the AA implementation process via explaining the EU Laws.
• Encourage the private-public dialog on EU laws and EU legal studies. This will lead to the open government partnership, when decision-makers will listen to academia and think further developments of educational policy.