სამცხე-ჯავახეთში რეგისტრირებული ხარ, გაქვს ინოვაციური სტარტაპ იდეა და არ იცი როგორ აქციო შენი იდეა ნამდვილ ბიზნესად? მაშინ, ეს პროგრამა შენთვისაა!
საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტოს და USAID-ის "ერთიანობა მრავალფეროვნებაშია" პროგრამას შორის თანამშრომლობის ფარგლებში იწყება პრე-აქსელერატორის პროექტი სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში.
პროექტი ხორციელდება კავკასიის უნივერსიტეტის ინოვაციებისა და მეწარმეობის ცენტრის მიერ.
პრე-აქსელერატორის მიზანია, რეგიონში ინოვაციური აზროვნების, იდეაციის და სტარტაპის შენების ძირითადი უნარების განვითარება და ამავე მიმართულებით ახალი გუნდების ფორმირება. ასევე, პროგრამის ფარგლებში მონაწილეები მოემზადებიან GITA-ს 25 000 ლარიანი საგრანტო კონკურსისთვის.
მონაწილეობის მიღება შეუძლია სამცხე-ჯავახეთში რეგისტრირებულ 16+ ნებისმიერ ადამიანს.
პროგრამის განხორციელების პერიოდი: 19.07.2024 - 01.09.2024
პროგრამის ხანგრძლივობა: 7 კვირა
პროექტზე რეგისტრაცია სრულდება 15 ივლისს.
პრე-აქსელერატორის პროგრამა დაყოფილი იქნება 3 ძირითად ეტაპად:
- იდეების გენერირება/დახვეწა
- ვალიდაცია და პროდუქტის მომხმარებელზე მორგება
- დაფინანსების მოპოვების შესაძლებლობები, ფინალური პრეზენტაციები/დემო დღე
პროგრამის ფარგლებში ბენეფიციარები გაეცნობიან სხვადასხვა აქსელერატორის გამოცდილების საფუძველზე შემუშავებულ პრინციპებს, სტარტაპების შესაქმნელად და განსავითარებლად. რეალური მაგალითების საფუძველზე მიიღებენ ცოდნასა და პრაქტიკულ გამოცდილებას იმის შესახებ, თუ როგორ შეაფასონ სტარტაპ იდეები, როგორ შექმნან ინოვაციური პროდუქტი, რომელიც არსებულ პრობლემებს გადაჭრის. ისწავლიან, როგორ გამოიყენონ პრაქტიკაში სხვადასხვა ინსტრუმენტები იმისთვის, რომ შექმნან სრულყოფილი ბიზნეს გეგმა საკუთარი სტარტაპ იდეისთვის. ამასთან, პროექტის განმავლობაში მენტორების დახმარებით, გუნდები იმუშავებენ თავიანთ ინოვაციურ იდეებზე, რის შედეგადაც მონაწილეები მზად იქნებიან წარდგნენ დემო დღეზე. პროგრამის დასკვნით ნაწილში, თითოეული გუნდი შეძლებს მიიღოს კონსულტაციები GITA-ს 25 000 ლარიანი საგრანტო კონკურსის სააპლიკაციო პროცედურებთან დაკავშირებით და გააკეთოს განაცხადი გრანტის მოსაპოვებლად.
პრე-აქსელერატორი სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში მიმდინარეობს USAID პროგრამა „ერთერთიანობა მრავალფეროვნებაშია“ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNA Georgia) მიერ, აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) ფინანსური მხარდაჭერით. პროექტი საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს (GITA) ინიციატივითა და მხარდაჭერით ხორციელდება.

The pre-acceleration program starts in Samtskhe-Javakheti
Are you registered in Samtskhe-Javakheti, have an innovative startup idea, and are unsure about how to turn your idea into a real business? Then this program is for you!
A pre-accelerator project is launching in the Samtskhe-Javakheti region through a collaboration between the Georgian Innovation and Technology Agency and USAID's "Unity in Diversity" program.
The goal of the pre-accelerator is to develop fundamental skills in innovative thinking, ideation, and startup building within the region, and to form new teams focused on these areas. Additionally, participants will be prepared for the GITA 25,000 GEL grant competition through the program.
Any person 16+ registered in Samtskhe-Javakheti can participate.
Program implementation period: 19.07.2024 - 01.09.2024
Duration of the program: 7 weeks
Registration for the project ends on July 15.
The pre-accelerator program will be divided into 3 main stages:
1. Generating/refining ideas
2. Validation and product customization
3. Fundraising Opportunities, Final Presentations/Demo Day
As part of the program, participants will learn the principles of creating and developing startups based on the experience of various accelerators. Using real examples, they will gain knowledge and practical experience in evaluating startup ideas and creating innovative products that address existing problems. They will also learn how to use various tools to develop a comprehensive business plan for their startup idea. With the support of mentors, teams will work on their innovative ideas, preparing them for presentation on demo day. In the final phase of the program, each team will receive consultations on the application procedures for the GITA 25,000 GEL grant competition and will be guided through the application process.
The pre-accelerator program in the Samtskhe-Javakheti region is being carried out under the USAID "Unity in Diversity" program, implemented by the United Nations Association of Georgia (UNA Georgia) with financial support from the US Agency for International Development (USAID). The project is initiated and supported by the Georgian Innovation and Technology Agency (GITA).