გაცნობებთ, რომ 2017 წლის 6-8 სექტემბერს, სლოვაკეთის ქალაქ სენეცში, ევროკომისიის ერთობლივი კვლევის ცენტრი (JRC) გეგმავს „მტკიცებულება და პოლიტიკის მესამე საზაფხულო სკოლის“ ჩატარებას. ეს გახლავთ პროფესიული ტრენინგი, რომლის დროსაც გადაწყვეტილების მიმღებები და მკვლევრები ერთად შეისწავლიან, თუ როგორ გამოიყენონ მტკიცებულებები ეფექტიანი პოლიტიკის განხორციელებისათვის.
წლევანდელი ტრენინგი ჩატარდება სლოვაკეთში და მასში მონაწილეობას მიიღებენ ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის, ასევე, ევროკავშირის სამეზობლო ქვეყნების პოლიტიკის განმახორციელებლები (Policymakers) და მეცნიერები. საზაფხულო სკოლაში ძირითადი ყურადღება დაეთმობა პოლიტიკის წარმართვის პროცესში კვლევების გამოყენებას მიგრაციისა და დემოგრაფიული ცვლილებების საკითხებში. ამ სტრატეგიულ სფეროში მონაცემები ხშირად ურთიერთსაწინააღმდეგო და დამაბნეველია, ამიტომაც სახელმწიფო მოხელეებისა და მკვლევრებისათვის მნიშვნელოვანია, შეიძინონ მეცნიერების გამოყენების უნარები გადაწყვეტილების მიღების პროცესში.
საზაფხულო სკოლაში მონაწილეობა შეუძლიათ მიგრაციისა და დემოგრაფიული ცვლილებების დამწყებ და კარიერის საშუალო ეტაპზე მყოფ მკვლევრებს, აგრეთვე პოლიტიკის განმახორციელებლებს.
ევროკომისია სრულად დააფინანსებს საქართველოდან შერჩეული კანდიდატების მგზავრობის, საცხოვრებლისა და კვების ხარჯებს.
მონაწილეები უნდა აკმაყოფილებდნენ შემდეგ კრიტერიუმებს:
- მინიმუმ 2 წლიანი გამოცდილება ისეთ სამეცნიერო სფეროს ან საჯარო სექტორში, რომლებიც დაკავშირებულია მიგრაციისა და დემოგრაფიული ცვლილებების საკითხებთან;
- ძლიერი მოტივაცია ფაქტებზე დაფუძნებული პოლიტიკის განხორციელების კუთხით;
- საქართველოს მოქალაქეობა;
- სემინარში სრულად მონაწილეობის მიღება.
აპლიკაციების წარდგენა შესაძლებელია 25 ივნისამდე, ევროკომისიის ვებ-გვერდზე.
გთხოვთ, სააპლიკაციო ფორმის შესავსებად ესტუმროთ შემდეგ ბმულს. ზემოთ აღნიშნულ ბმულზე აპლიკანტებმა უნდა ატვირთონ მოკლე ბიოგრაფია (CV, მაქს. 2 გვ) და 500 სიტყვიანი სამოტივაციო წერილი.

The European Commission's Joint Research Center (JRC) plans to hold "Evidence and the Third Summer School of Politics" on September 6-8, 2017 in Seneca, Slovakia. This is a professional training during which decision makers and researchers will study together how to use the evidence to implement effective policies.
This year's training will take place in Slovakia and will be attended by Policymakers and scientists from Central and Eastern Europe, as well as the EU Neighborhood Policy. The summer school will focus on the use of research in migration and demographic change in the policy-making process. Data in this strategic area are often contradictory and confusing, so it is important for government officials and researchers to acquire the skills to apply science in the decision-making process.
Researchers who are in the early stages of migration and demographic change and are in the middle of their careers, as well as policy makers, can participate in the summer school.
The European Commission will fully fund the travel, accommodation and food expenses of the candidates selected from Georgia.
Participants must meet the following criteria:
- At least 2 years of experience in a scientific field or public sector related to migration and demographic change;
- Strong motivation to implement a fact-based policy;
- Georgian citizenship;
- Fluency in English;
- Participate in the seminar in full.
Applications can be submitted until June 25 on the European Commission's website.
Please visit the following link to fill out the application form. Applicants must upload a short biography (CV, max. 2 pages) and a 500-word motivation letter at the link above.