I საერთაშორისო კონფერენცია ორი იბერია - ევროპის ორი კარიბჭე
მადრიდის კომპლუტენსეს უნივერსიტეტის ფილოლოგიის ფაკულტეტის კლასიკური ფილოლოგიის დეპარტამენტი და უნივერსიტეტის რელიგიის მეცნიერებათა ინსტიტუტი; ივანე ჯავახიშვილის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ჰუმანიტარული ფაკულტეტის: კლასიკური ფილოლოგიის , ბიზანტისტიკისა და ნეოგრეცისტიკის ინსტიტუტი, საქართველოს ისტორიის ინსტიტუტი, არქეოლოგიის ინსტიტუტი, აკად. შოთა ძიძიგურის სახელობის ბასკოლოგიის ცენტრი და კავკასიის უნივერსიტეტის ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლა იწყებენ განაცხადების მიღებას საერთაშორისო კონფერენციისთვის „ორი იბერია: ევროპის ორი კარიბჭე“.
კონფერენცია ეძღვნება კავკასიური იბერიის და ესპანური იბერიის უძველესი კულტურების შესწავლას, მათ რეცეფციას და ამ ორ კულტურათა შორის პარალელებსა და სავარაუდო კონტაქტებს.
შეთავაზებული სესიები/სექციები:
• აღმოსავლეთ იბერია, როგორც ევროპის კარიბჭე
• დასავლეთ იბერია, როგორც ევროპის კარიბჭე
• ორი იბერია - კავშირი საუკუნეთა მანძილზე?
სპეციალური აქტივობები:
• ესპანური და ქართული კლასიკური ლიტერატურის თარგმანები
• ესპანური და ქართული ორმხრივი კულტურული აქტივობები
• ვიზიტი საქართველოს ეროვნულ მუზეუმში
• არქეოლოგიური ექსკურსია
კონფერენციაში მონაწილეობის მიღება შეუძლიათ როგორც გამოცდილ, ისე ახალგაზრდა მკვლევრებსა და დოქტორანტებს.
• კონფერენციის ჩატარების დრო და ადგილი: 12-14 ივნისი, 2024. თბილისი.
• კონფერენციის ფორმატი: ჰიბრიდული
• კონფერენციის სამუშაო ენები: ქართული და ინგლისური
• კონფერენციის სარეგისტრაციო განაცხადი: 150 ლარი (სტუდენტებისათვის: 75 ლარი;  (ონლაინ მონაწილეებისათვის: 50 ლარი)
• საკონფერენციო გადასახადი მოიცავს: საკონფერენციო მასალებს, მონაწილეობის სერტიფიკატს, ყავის შესვენებებსა და სამხარს, საზეიმო მიღებას ქალაქ თბილისის საკრებულოში, კულტურულ ღონისძიებებს.
დაინტერესებულმა კანდიდატებმა, მოხსენების თეზისები (300-600 სიტყვა) და მოკლე CV (100-150 სიტყვა) 2024 წლის 15 იანვრამდე უნდა გაგზავნონ შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე: greekstudies@tsu.ge დასახელებით: ორი იბერია.
თეზისებთან და  მოკლე CV-სთან ერთად წარმოდგენილი უნდა იყოს ორივე ენაზე შემდეგი ინფორმაცია:
• სახელი და გვარი;
• დაწესებულება და თანამდებობა;
• საკონტაქტო ინფორმაცია (ტელეფონი და ელექტრონული მისამართი);
• მოხსენების ენა;
• მონაწილეობის ფორმატი.
დეტალური ინფორმაციის მისაღებათ გთხოვთ იხილოთ თანდართული ბროშურა.
დამატებითი კითხვების შემთხვევაში გთხოვთ დაუკავშირდეთ პროგრამის ორგანიზატორებს შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე: greekstudies@tsu.ge

Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Faculty of Humanities: Institute of Classical, Byzantine and Modern Greek Studies, Institute of Georgian History, Institute of Archaeology, Bascology Center; Complutense University of Madrid, Faculty of Philology, Department of Classical Philology and University Institute of Sciences of Religion & School of Humanities and Social Sciences of Caucasus University start accepting applications for the First International Conference "Two Iberias: Two Gates of Europe".
The conference is dedicated to the study of the ancient cultures of Caucasian Iberia and Spanish Iberia and their reception, including parallels and presumed contacts.
Suggested sessions:
- Eastern Iberia as the Gateway of Europe;
- Western Iberia as the Gateway of Europe;
- Two Iberias - a link through the ages?
Special Activities:
- Translation of Classical Literature between Spain and Georgia;
- Bilateral Cultural Activities between Spain and Georgia;
- Visit to the National Museum of Georgia;
- Archaeological Excursion.
Both experienced/young researchers/scholars and PhD students can participate in the conference.
- Date and venue of the conference: 12-14 June, 2024. Tbilisi.
- Conference format: hybrid;
- Working languages of the conference: English and Georgian;
- Conference Fee: Regular registration 150 EUR (for students: 75 EUR, for online participants: 50 EUR)/
- The Conference fee includes: Conference material, certificate of participation, coffee breaks, lunch-breaks, visit to the museum, one-day excursion to the surroundings of Tbilisi, reception at the Tbilisi City Hall, cultural activities.
Interested candidates should sen abstracts (300-600 words) and a brief CV (100-150 words) by January 15, 2024 to the following e-mail address: greekstudies@tsu.ge.
Subject: Two Iberias.
Along with the abstract and CV the following information about the author should be provided:
- Name and Surname;
- Affiliation and position;
- Contact information (phone and email);
- Language of the paper;
- Participation format (physical/online)
For detailed information please see the attached brochure.
In case of additional questions, please contact the program organizers at the following email address: greekstudies@tsu.ge