კავკასიის უნივერსიტეტმა გერმანიის გამოყენებით მეცნიერებათა უმაღლესი სასწავლებლების, კერძოდ 19 სასწავლებლის, რექტორების დელეგაციას უმასპინძლა.
დელეგაცია კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა, კახა შენგელიამ მიიღო. ვიზიტი გერმანიის აკადემიური გაცვლის სამსახურის (DAAD) მხარდაჭერით განხორციელდა და მიზნად ისახავდა ქართულ და გერმანულ უმაღლეს სასწავლებლებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავებას.
ვიზიტის პროგრამა რამდენიმე ეტაპს მოიცავდა. პირველ ეტაპზე, მრგვალი მაგიდის ფორმატში, კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა კახა შენგელიამ და ვიცე-პრეზიდენტმა ირენა მელუამ სტუმრებს უნივერსიტეტის ძირითადი მიღწევები და ინტერნაციონალიზაციის პრიორიტეტები გააცნეს. დისკუსიაში აქტიურად იყვნენ ჩართულნი გერმანელი პარტნიორები, რის შედეგადაც გამოიკვეთა თანამშრომლობის ახალი მიმართულებები ხელოვნური ინტელექტის, ინჟინერიის, მდგრადი ფინანსების კუთხით.
ვიზიტის მთავარი მიზანი კავკასიის უნივერსიტეტთან ერთად იმ კერძო და სახელმწიფო უნივერსიტეტების გაცნობა იყო, რომლებიც ქართულ საგანმანათლებლო ბაზარზე აქტიურად არიან წარმოდგენილი. ამ მიზნით, კავკასიის უნივერსიტეტმა, DAAD-თან ერთად უმასპინძლა 10 ქართულ უმაღლეს სასწავლებელს და მათ საშუალება მისცა, გერმანელ პარტნიორებთან ერთად განეხილათ თანამშრომლობის სამომავლო პერსპექტივები.
დელეგაციის შემადგენლობაში კავკასიის უნივერსიტეტის პარტნიორი უნივერსიტეტების წარმომადგენლებიც შედიოდნენ, რომელთან ერთადაც კავკასიის უნივერსიტეტი უკვე ახორციელებს სტუდენტთა, აკადემიური და ადმინისტრაციული პერსონალის მობილობას. აღნიშნული მასშტაბური შეხვედრა კიდევ უფრო აფართოებს კავკასიის უნივერსიტეტის შესაძლებლობებს გერმანიაში და ახალ პერსპექტივებს უხსნის მომავალ ერთობლივ პროექტებს.

Caucasus University hosted a delegation of rectors from 19 German Universities of Applied Sciences. The delegation was welcomed by the President of Caucasus University, Dr. Kakha Shengelia.
The visit was supported by the German Academic Exchange Service (DAAD) and aimed to strengthen cooperation between Georgian and German higher education institutions.
The visit program consisted of several stages. In the first stage, during a roundtable discussion, the President of Caucasus University, Dr. Kakha Shengelia, and Vice President, Dr. Irena Melua, introduced the university’s key achievements and internationalization priorities to the guests. German partners actively participated in the discussion, which led to the identification of new cooperation areas in artificial intelligence, engineering, and sustainable finance.
The primary goal of the visit was to familiarize the delegation with private and public universities that are actively represented in the Georgian educational sector, alongside Caucasus University. To achieve this, Caucasus University, in collaboration with DAAD, hosted 10 Georgian higher education institutions, providing them with the opportunity to discuss future cooperation prospects with German partners.
The delegation also included representatives from Caucasus University’s partner institutions, with whom the university already conducts student, academic, and administrative staff mobility programs. This large-scale meeting further expands Caucasus University’s opportunities in Germany and opens new perspectives for future joint projects.