23–24 მარტს, კავკასიის უნივერსიტეტმა უმასპინძლა სომხეთის პროფესიული განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის ეროვნული ცენტრისა და არქიტექტურისა და მშენებლობის ეროვნული უნივერსიტეტის დელეგაციას, რომელსაც ხელმძღვანელობდა პროფესორი რუბენ ტოპჩიანი.
ოფიციალური ვიზიტი უნივერსიტეტის პრეზიდენტთან შეხვედრით დაიწყო, რომელშიც კავკასიის უნივერსიტეტის მხრიდან ასევე მონაწილეობდნენ ვიცე-პრეზიდენტი ინტერნაციონალიზაციის მიმართულებით ირენა მელუა, არქიტექტურისა და დიზაინის სკოლის დეკანი მარიამ მენაბდე და საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის დირექტორი ქეთევან კარბაია. შეხვედრისას მხარეებმა განიხილეს ინსტიტუციური განვითარების მიმართულებები, საერთაშორისო თანამშრომლობის პერსპექტივები და ხარისხის უზრუნველყოფის მნიშვნელობა უმაღლეს განათლებაში.
ვიზიტის ფარგლებში ურთიერთთანამშრომლობის ხელშეკრულებებს მოეწერა ხელი როგორც სომხეთის პროფესიული განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის ეროვნულ ცენტრთან, ისე არქიტექტურისა და მშენებლობის ეროვნულ უნივერსიტეტთან, რაც კიდევ უფრო აძლიერებს საერთაშორისო აკადემიურ კავშირებს სომხეთში.
აღსანიშნავია, რომ ვიზიტის ერთ-ერთი მთავარი მიზანი გახლდათ კავკასიის არქიტექტურისა და დიზაინის სკოლის მიერ დაგროვილი საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარება. როგორც მოგეხსენებათ, კავკასიის უნივერსიტეტი ერთადერთი ქართული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებაა, რომელსაც არქიტექტურის პროგრამებისთვის მოპოვებული აქვს RIBA-ს ვალიდაცია. ამასთანავე, სკოლის დეკანი მარიამ მენაბდე ბრიტანეთის სამეფო არქიტექტორთა ინსტიტუტის (RIBA) შავი ზღვის რეგიონის წარმომადგენელია. შესაბამისად, შეხვედრები უშუალოდ ამ მიმართულებით წარიმართა, ვინაიდან არქიტექტურისა და მშენებლობის ეროვნული უნივერსიტეტი აღნიშნული აკრედიტაციის მოპოვებას გეგმავს.
სამუშაო შეხვედრების ფარგლებში პროგრამების ხელმძღვანელებმა გვანცა ხელაძემ და ნინო ფიცხელაურმა განიხილეს საგანმანათლებლო პროგრამების სტრუქტურა, სწავლებისა და შეფასების თანამედროვე მიდგომები, აგრეთვე დისკუსია გაიმართა RIBA-ს ვალიდაციასა და კანდიდატის სტატუსთან დაკავშირებულ მოთხოვნებსა და სტანდარტებზე.
სამუშაო ვიზიტი გაგრძელდა საერთაშორისო აკრედიტაციის ოფისის ხელმძღვანელთან, მაია გელაშვილთან შეხვედრით, სადაც ყურადღება გამახვილდა საერთაშორისო აკრედიტაციის პროცესებზე და უნივერსიტეტის გამოცდილებაზე ამ მიმართულებით.
დელეგაციის წევრები ასევე შეხვდნენ სტუდენტებს, მოისმინეს მათი მოსაზრებები სწავლებისა და სწავლის მეთოდების შესახებ და დაესწრნენ სტუდენტების ნამუშევრების გამოფენას, სადაც წარმოდგენილი იყო არქიტექტურის პროგრამის ფარგლებში შესრულებული პროექტები.
ვიზიტის დასასრულს გაიმართა შეხვედრა აკადემიურ პერსონალთან, ალი რაჩიდთან და სოფო ბეგაშვილთან, რომლის ფარგლებშიც მხარეებმა გაცვალეს სწავლების მეთოდოლოგიები და პედაგოგიური მიდგომები.
დელეგაციის წევრებმა დაათვალიერეს უნივერსიტეტის ინფრასტრუქტურა, მათ შორის აუდიტორიები, სტუდიები და სხვა მნიშვნელოვანი სასწავლო სივრცეები.
აღნიშნული ვიზიტი მნიშვნელოვან ნაბიჯს წარმოადგენს საერთაშორისო თანამშრომლობის გაძლიერების, აკადემიური ხარისხის ამაღლებისა და საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარების მიმართულებით.

Official Visit of Armenian Delegation to Caucasus University
On March 23–24, Caucasus University hosted a delegation from the National Center for Professional Education Quality Assurance of Armenia and the National University of Architecture and Construction of Armenia, led by Professor Ruben Topchyan.
The official visit began with a meeting with the University President, which was also attended on behalf of Caucasus University by Vice President for Internationalization Irena Melua, Dean of the School of Architecture and Design Mariam Menabde, and Director of the International Relations Department Ketevan Karbaia. During the meeting, the parties discussed directions for institutional development, prospects for international cooperation, and the importance of quality assurance in higher education.
As part of the visit, cooperation agreements were signed with both the National Center for Professional Education Quality Assurance of Armenia and the National University of Architecture and Construction of Armenia, further strengthening international academic ties with Armenia.
One of the key objectives of the visit was to share the best practices developed by the Caucasus School of Architecture and Design. Caucasus University is the only higher education institution in Georgia that has obtained RIBA validation for its architecture programs. In addition, the School’s Dean, Mariam Menabde, serves as the Black Sea Region representative of the Royal Institute of British Architects (RIBA). Accordingly, the meetings focused on this direction, as the National University of Architecture and Construction of Armenia plans to obtain this accreditation.
Within the framework of the working meetings, program heads Gvantsa Kheladze and Nino Pitskhelauri discussed the structure of academic programs, modern approaches to teaching and assessment, and the requirements and standards related to RIBA validation and candidate status.
The visit continued with a meeting with Maia Gelashvili, Head of the International Accreditation Office, where discussions focused on international accreditation processes and the university’s experience in this area.
The delegation also met with students, listened to their perspectives on teaching and learning methods, and attended an exhibition of student work showcasing projects developed within the architecture program.
At the conclusion of the visit, a meeting was held with academic staff members Ali Rachid and Sopho Begashvili, during which the parties exchanged teaching methodologies and pedagogical approaches.
The delegation members also toured the university’s infrastructure, including classrooms, studios, and other key learning spaces.
This visit represents an important step toward strengthening international cooperation, enhancing academic quality, and sharing best practices.