ბასკეთ-საქართველოს გასტრონომიული კონგრესი
1-3 მარტს, კაჭრეთში, პირველად გაიმართა ბასკეთ-საქართველოს გასტრონომიული კონგრესი - “Culinary Connection Euskadi-Georgia”, რომლის ერთ-ერთი მხარდამჭერიც კავკასიის უნივერსიტეტის გასტრონომიის აკადემია იყო.
კონგრესმა სამი დღის განმავლობაში 250-ზე მეტ ადამიანს უმასპინძლა. გაიმართა პანელური დისკუსიები, პრეზენტაციები და კულინარიული შოუ, რომელსაც ცნობილი ბასკი და ქართველი შეფები გაუძღვნენ. ღონისძიებაზე მოწვეული იყვნენ სასტუმროებისა და რესტორნების შეფ-მზარეულები საქართველოს ყველა კუთხიდან.
აღსანიშნავია, რომ ბასკეთის კულინარიის ცენტრისა და კავკასიის უნივერსიტეტის თანამშრომლობით გურჯაანში მიმდინარეობს კავკასიის გასტრონომიის აკადემიის მშენებლობა, რომელიც სტუდენტებს შესთავაზებს საერთაშორისო სტანდარტის პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებს, სადაც ქართველ ახალგაზრდებთან ერთად უცხოელი სტუდენტებიც ისწავლიან.
კავკასიის უნივერსიტეტის გასტრონომიის აკადემია მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ქვეყანაში გასტრონომიული ტურიზმის განვითარებასა, ასევე, მნიშვნელოვან წვლილს შეიტანს კახეთის რეგიონის და, ზოგადად, საქართველოს ეკონომიკურ განვითარებაში.

On March 1-3, the Basque-Georgian Gastronomic Congress - "Culinary Connection Euskadi-Georgia" was held for the first time in Kachreti. the Academy of Gastronomy of the Caucasus University was one of the supporters of the event.
Over the course of three days, the congress welcomed over 250 attendees. The program featured panel discussions, presentations, and a cooking show led by famous Basque and Georgian chefs. Additionally, chefs from hotels and restaurants across Georgia were invited to participate in the event.
It should be noted that the construction of the Caucasus Academy of Gastronomy is currently underway in Gurjaani, in collaboration between the Basque Culinary Center and Caucasus University. This academy aims to provide students with professional educational programs of international standards, where both foreign students and Georgian youth can study together.
The Academy of Gastronomy of the Caucasus University will significantly contribute to the development of gastronomic tourism in the country, and make a significant contribution to the economic development of the Kakheti region and Georgia in general.