29-30 მაისს, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, გაიმართა საერთაშორისო აკადემიური კონფერენცია - „კანდიდატი ქვეყნების ევროკავშირში ინტეგრაციის პერსპექტივები“, რომელიც ჟან მონეს კათედრის „უფრო ახლოს ევროკავშირთან“ ფარგლებში ჩატარდა.
კონფერენცია მიეძღვნა ევროკავშირში ინტეგრაციის სამართლებრივი, ინსტიტუციური და დემოკრატიული ასპექტების განხილვას კანდიდატი ქვეყნების პერსპექტივიდან და მასში მონაწილეობდნენ 7 ქვეყნის 18 უნივერსიტეტის 47 წარმომადგენელი - პროფესორები, მკვლევრები და ექსპერტები.
კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღეს კავკასიის უნივერსიტეტის ორმა პროფესორმა - გურანდა ჭელიძემ და ლევან მოსახლიშვილმა. მათ კონფერენციის ფარგლებში ევროკავშირში ინტეგრაციის აქტუალურ საკითხებზე აკადემიური მოხსენებები წარადგინეს.
კავკასიის უნივერსიტეტისა და ჟან მონეს კათედრის „ევროპის კავშირი მშვიდობის, კეთილდღეობისა და უსაფრთხოებისათვის“ (EU-PPS) პროფესორმა გურანდა ჭელიძემ კონფერენციაზე წარადგინა მოხსენება თემაზე - „საქართველოში მომხმარებელთა უფლებების დაცვა: პროგრესი და გამოწვევები ევროკავშირის გაფართოების პაკეტის ფარგლებში (2023-2025)“.
პროფესორმა ლევან მოსახლიშვილმა კონფერენციაზე წარადგინა მოხსენება თემაზე - „კანონიერი მოლოდინის პრინციპი ევროკავშირის ადმინისტრაციულ სამართალში და მისი დაახლოება ქართულ სამართალთან“.
კონფერენციის ფარგლებში განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ევროკავშირის სამართლებრივი სტანდარტების ეროვნულ სამართლებრივ სისტემებთან დაახლოების, დემოკრატიული მმართველობის, მომხმარებელთა უფლებების დაცვისა და ადმინისტრაციული სამართლის თანამედროვე გამოწვევების განხილვას, რაც კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს კავკასიის უნივერსიტეტის აკადემიური საზოგადოების აქტიურ ჩართულობას ევროპული ინტეგრაციის კვლევით და საგანმანათლებლო პროცესებში.

Caucasus University Professors at an International Conference at Shota Rustaveli State University of Batumi
3 June 2026
On May 29–30, 2026, Batumi Shota Rustaveli State University hosted the international academic conference “EU Integration Perspectives of the Candidate Countries,” organized as part of the Jean Monnet Chair “Closer to the EU.
The conference focused on the legal, institutional, and democratic aspects of European integration from the perspective of candidate countries and brought together 47 participants from 18 universities representing 6 countries, including professors, researchers, and experts.
Two professors from Caucasus University participated in the conference: Guranda Tchelidze and Levan Mosakhlishvili. During the conference, they presented academic papers on current issues related to European integration.
Guranda Tchelidze, a Professor at Caucasus University and representative of the Jean Monnet Chair “European Union for Peace, Prosperity and Security” (EU-PPS), presented a paper titled “Consumer Protection in Georgia: Progress and Challenges under the European Union Enlargement Package (2023-2025).”
Professor Levan Mosakhlishvili presented a paper entitled “The Principle of Legitimate Expectations in EU Administrative Law and Its Approximation in Georgia.”
Particular attention during the conference was devoted to the approximation of national legal systems with European Union legal standards, democratic governance, consumer protection, and contemporary challenges in administrative law. The conference once again highlighted the active involvement of the academic community of Caucasus University in research and educational processes related to European integration.