კავკასიის უნივერსიტეტმა, ევროკავშირის ერაზმუს+ პროგრამის "ჟან მონე მოდულის" კონკურსის ფარგლებში, ორი ახალი პროექტის დაფინანსება მოიპოვა.
2022 წლიდან კავკასიის უნივერსიტეტის ტექნოლოგიების სკოლა, კიბერ უსაფრთოხების ასოციაციასთან პარტნიორობით განახორციელებს პროექტეს სახელწოდებით: „ევროკავშირის პრაქტიკაზე დაყრდნობით მონაცემთა დაცვის სეზონური სკოლა (DataSecSchool)“. პროექტის მიზანია მონაცემთა დაცვასთან დაკავშირებით საზოგადოებაში ცნობიერების ამაღლება.
პროექტის ფარგლებში სტუდენტებისთვის, აკადემიური პერსონალისთვის, ბიზნესისა და საჯარო სექტორის წარმომადგენლებისთვის GDPR-სა და მონაცემთა დაცვაზე ორიენტირებული სეზონური სკოლები ჩატარდება; ევროკავშირის სტანდარტების შესაბამისად, ონლაინ ტრენინგ კურსების სერია შემუშავდება პერსონალური მონაცემთა დაცვისა და კიბერჰიგიენის შესახებ, გარდა ამისა დამყარდება და გაძლიერდება პროფესიული კავშირები აკადემიურ სფეროს, საზოგადოებასა და გადაწყვებილების მიმღებ პირებს შორის. მოდულს უხელმძღვანელებს კავკასიის უნივერსიტეტის სრული პროფესორი და კავკასიის კიბერ უსაფრთხოების ცენტრის დირექტორი მაქსიმ იავიჩი.
მეორე ჟან-მონე მოდულის პროექტს სახელწოდებით: „იურიდიული პროგრამების ევროპიზაცია საქართველოში (EU-LP-GE)“ კავკასიის სამართლის სკოლა განახორციელბს. პროექტის მიზანია, სამართლის საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამებში ევროკავშირის შესახებ კვლევების ინტეგრირება, აკადემიური პერსონალის მომზადება და პოლიტიკის დოკუმენტის შემუშავება. მოდულს უხელმძღავნელებს კავკასიის უნივერსიტეტის სამართლის პროფესორი, სამართლის დოქტორი ეკატერინე ქარდავა.
გამარჯვებული პროექტები Erasmu+ ჟან მონეს მოდულის პროექტებს მიეკუთვნება და კავკასიის უნივერსიტეტი მათ განხორცილებას 2022 წლის შემოდგომიდან დაიწყებს.
Jean Monnet Modul -ის პროგრამა მიზნად ისახავს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ევროკავშირის კვლევების მიმართულებით სასწავლო პროგრამებისა და კურსების განვითარებას. აღსაიშნავია, რომ კავკასიის უნივერსიტეტი აქამდე ხუთი ჟან მონეს პროექტის ბენეფიციარია, მათ შორის არის Jean Monnet Excellence და Chair-ი.

Caucasus University is the Winner of Jean Monnet Projects
Caucasus University, within the framework of the Jean Monnet module competition of the European Union Erasmus+ program, has obtained funding for two new projects.
From 2022 Caucasus University School of Technology, in partnership with the Cyber ​​Security Association, will implement a project: "Seasonal School of Data Protection Based on European Union Practice (DataSecSchool)". The goal of the project is to raise awareness in the society regarding data protection.
Within the scope of the project, seasonal schools focused on GDPR and data protection will be held for students, academic staff, business and public sector representatives; In line with EU standards, a series of online training courses on personal data protection and cyber hygiene will be developed, and professional links between academia, society and decision-makers will be established and reinforced. The module will be led by Maxim Yavich, full professor of Caucasus University and director of Caucasus Cyber ​​Security Center.
The second Jean-Monnet module project: "Europeanization of Legal Programs in Georgia (EU-LP-GE)" will be implemented by Caucasus School of Law. The goal of the project is to integrate research on the European Union into undergraduate and graduate law programs, train academic staff and develop a policy document. The module is led by Ekaterine Kardava, professor of law at Caucasus University, doctor of law.
The winning projects belong to the projects of the Erasmu+ Jean Monnet module, and Caucasus University will start their implementation from the fall of 2022.
The Jean Monnet Modul program aims to develop training programs and courses in the direction of EU studies in higher educational institutions. It should be noted that the Caucasus University is the beneficiary of five Jean Monnet projects so far, including the Jean Monnet Excellence and Chair.