29 ოქტომბერს, კავკასიის უნივერსიტეტს, თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორიას, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტსა და საქართველოს ეროვნულ უნივერსიტეტ SEU შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა.
პროექტი, რომლის განხორციელებაც ამ მემორანდუმის ფარგლებში მოხდება, მოიცავს კონსერვატორიაში არსებული უნიკალური აუდიო და ვიდეოარქივის მასალების გაციფრულებას, დამუშავებას და გამოცემას.
მასალებში არსებული ჩანაწერები გასული საუკუნის სხვადასხვა პერიოდში (60-80იან წლებში) ქართველი ეთნომუსიკოლოგებისა და მკვლევარების-გრიგოლ ჩხიკვაძე, კუკური ჭოხონელიძე, მინდია ჟორდანია, ედიშერ გარაყანიძე მიერ ქვეყნის სხვადასხვა რეგიონშია შეგროვებული. აგრეთვე ვალერიან მაღრაძის მიერ, ამავე პერიოდში შეგროვებული მესხური ტრადიციული მუსიკის საექსპედიციო ჩანაწერებიც, რაც მესხური ფოლკლორის ამსახველ ერთადერთ სრულყოფილ წყაროს წარმოადგენს. ეს ჩანაწერები ფასდაუდებელი განძია ქართული ტრადიციული მუსიკის ისტორიის შესწავლისა და კვლევისთვის.
მემორანდუმს ხელი მოაწერეს თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორიის რექტორმა ნანა შარიქაძემ, კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა კახა შენგელიამ, საქართველოს ეროვნული უნივერსიტეტის რექტორმა გია კავთელიშვილმა და თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა გიორგი შარვაშიძემ.
კონსერვატორია გეგმავს პროექტის სრული ფინანსური უზრუვნელყოფის მიზნით, ამერიკის ელჩის კულტურული მემკვიდრეობის პროგრამაში განაცხადის გაკეთებას.
აღნიშნული მემორანდუმის ფარგლებში, საფუძველი ეყრება ეროვნული მნიშვნელობის პროექტს, რომელიც მომავალ თაობას უნიკალურ არქივს შემოუნახავს. ეს პირველი პრეცენდენტია საერთო ეროვნული ფასეულობების გარშემო უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების გაერთიანებისა, პროფილის მიუხედავად.

The project, which will be implemented under this Memorandum, includes the digitization, processing and publication of the unique audio and video archive materials at the Conservatory.
Records in the materials were collected in different periods of the last century (60-80s) by Georgian ethnomusicologists and researchers - Grigol Chkhikvadze, Kukuri Chokhonelidze, Mindia Jordania, Edisher Garakanidze in different regions of the country. Also expedition records of Meskhetian traditional music collected by Valerian Maghradze during the same period, which is the only complete source of Meskhetian folklore. These recordings are an invaluable treasure for studying and researching the history of Georgian traditional music.
The memorandum was signed by Ms. Nana Sharikadze, Rector of Tbilisi Vano Sarajishvili State Conservatory, Dr. Kakha Shengelia, President of Caucasus University, Mr. Gia Kavtelishvili, Rector of Georgian National University and Mr. Giorgi Sharvashidze, Rector of Tbilisi State University.
The Conservatory plans to apply to the US Ambassador's Cultural Heritage Program to fully fund the project.
The memorandum lays the foundation for a project of national importance that serves to preserve a unique archive for the next generation. This is the first precedent of higher education institutions uniting around common national values, regardless of profile.