13 ივლისს, კავკასიის უნივერსიტეტში, ინოვაციების და მეწარმეობის ცენტრის ორგანიზებით, გაიმართა სტარტაპ პრე-აქსელერაციის პროგრამა CUnicorn -ის დასკვნითი ღონისძიება - დემო დღე (პირველი ნაკადი/Batch 1).
ინოვაციების და მეწარმეობის ცენტრის სტარტაპ პრე-აქსელერაციის პროგრამა მიზნად ისახავს ტექნოლოგიური სტარტაპების განვითარების ხელშეწყობას უნივერსიტეტში.
CUnicorn-ში მონაწილეობის მიღება უფასოა და შეუძლიათ კავკასიის უნივერსიტეტის სტუდენტებისგან, კურსდამთავრებულებისგან და ადმინისტრაციული და აკადემიური პერსონალისგან შემდგარ (მინიმუმ ერთი გუნდის წევრი), ადრეულ საფეხურზე მყოფ სტარტაპებს, რომლებიც ქმნიან ან ეფუძნებიან ტექნოლოგიებს და მზად აქვთ პირველადი პროტოტიპი (MVP) ან ჩამოყალიბებული სამოქმედო გეგმა მის შესაქმნელად.
10 კვირის განმავლობაში, პროგრამის მონაწილე ხუთმა სტარტაპ გუნდმა გაიარა მენტორინგის ინტენსიური სესიები სფეროს წამყვან ადგილობრივ და საერთაშორისო მენტორებთან და მოწვეულ სტუმრებთან ერთად და გაეცნო სტარტაპის შექმნის ყველა ძირითად პრინციპს.
დემო დღეს ინოვაციების და მეწარმეობის ცენტრის დირექტორი გიორგი ბურდული უძღვებოდა. მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა კახა შენგელიამ და საქართველოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს საგრანტო პროგრამების მართვის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა სალომე ხაჩიაური-ზოლტაუმ.
სტარტაპერები დემო დღეზე ინდუსტრიის ექსპერტებისა და ინვესტორების წინაშე საკუთარი იდეებით წარსდგნენ, ჟიურის წევრების კითხვებს უპასუხეს და პოტენციური პარტნიორები გაიცნეს.
ღონისძიების განმავლობაში მოეწყო პანელური დისკუსია თემაზე - სტარტაპ ეკოსისტემის ევოლუცია. მოწვეული პანელისტები იყვნენ: კრის ბარი - US Mac - ის გენერალური დირექტორი; ქეთი ქვარცხავა - იურიდიული ფირმა BLC – ის მმართველი პარტნიორი, გიორგი ჩუგოშვილი - Phubber - ის თანადამფუძნებელი და გური ქოიავა - ინვესტორთა ქსელი Axel- ის და Startup Buro – ს თანადამფუძნებელი.
ღონისძიების დასასრულს, ჟიურის წევრებმა - კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა კახა შენგელიამ, US Mac – ის აღმასრულებელმა დირექტორმა კრის ბარიმ, იურიდიული ფირმა BLC - ის მმართველმა პარტნიორმა ქეთი ქვარცხავამ, Gazelle Finance - ის აღმასრულებელმა დირექტორმა ნათია ჯანელიძემ და Croco Squad - ის თანადამფუძნებელმა გიორგი ბარნაბიშვილმა გამოავლინეს გამარჯვებულები, რომლებსაც კავკასიის უნივერსიტეტმა და ღონისძიების მხარდამჭერებმა ჯილდოები გადასცეს.
- პირველ ადგილზე გასულ სტარტაპს, Rollycks - ს კავკასიის უნივერსიტეტმა ფულადი ჯილდო 3000 ლარი გადასცა. აღნიშნული გუნდი ღონისძიების მხარდამჭერმა CrocoSquad - მაც 3000 ლარით დააჯილდოვა.
- მეორე ადგილზე გასულ სტარტაპს, AI Farmer - ს CrocoSquad - მა ფულადი ჯილდოს სახით 2000 ლარი გადასცა.
- მესამე ადგილზე გასული სტარტაპი E-Flow, ღონისძიების მხარდამჭერმა Gazelle Finance - მა 1500 ლარით დააჯილდოვა.
კავკასიის უნივერსიტეტმა და დემო დღის მხარდამჭერმა, ქლევერტონმა, VISA-მ, PAYZE – მ და Startup Georgia -მ საკუთარი რჩეული სტარტაპები სპეციალური პრიზებით დააჯილდოვეს.
ღონისძიების განმავლობაში მოეწყო საგამოფენო სივრცე კავკასიის უნივერსიტეტის ინოვაციების და მეწარმეობის ცენტრის მხარდაჭერით განვითარებული სტარტაპებისთვის, სადაც მათ შესაძლებლობა ჰქონდათ სტუმრებისთვის საკუთარი პროდუქტები და პროტოტიპები წარედგინათ.

Caucasus University Innovation and Entrepreneurship Center held the final event of Startup Pre-acceleration program CUnicorn – Demo Day (Batch 1) at CU.
Over the past 10 weeks, 5 startup teams went through intensive mentorship sessions led by experienced local and international mentors and invited speakers, and learned the basic principles of startup creation and development.
Demo Day was led by Giorgi Burduli – Director of Innovation and Entrepreneurship Center. Kakha Shengelia, President of Caucasus University, and Salome Khachiauri - Zoltau, Head of the Department of Grant Programs Management at Georgia’s Innovation and Technology Agency addressed the participants.
On Demo Day, Startups presented their ideas to industry experts and investors, answered questions of the judges, and met potential partners.
A panel discussion “The Evolution of Startup Ecosystem” was held during the event. Invited panelists were: Chris Burry – CEO at US Market Access Center, Keti Kvartskhava - Managing Partner at BLC Law Office, Giorgi Chugoshvili – Co-Founder at Phubber, and Guri Koiava – Co-Founder of Axel Georgian Business Angel Network and Startup Buro.
At the end of the event, the judges –President of Caucasus University - Kakha Shengelia, CEO of US Mac – Chris Burry, Managing Partner of BLC Law Office – Keti Kvartskhava, Executive Director of Gazelle Finance – Natia Janelidze, and Co-founder of CrocoSquad – Giorgi Barnabishvili announced the winners, who were awarded with prizes by CU and the event supporters.
- 1st Place: Rollycks was awarded a cash prize of 3000 GEL by Caucasus University. CrocoSquad, also awarded the first-place startup with 3000 GEL as an event supporter.
- 2nd Place: AI Farmer received a prize of 2000 GEL from CrocoSquad.
- 3rd Place: E-Flow was awarded with 1500 GEL by Gazelle Finance, an event supporter.
Caucasus University and other Demo Day supporters including Clevertone, VISA, PAYZE and Startup Georgia awarded their chosen startups with special prizes.
During the event, an exhibition space was organized for startups developed with the support of Caucasus University Innovation and Entrepreneurship Center , where they had the opportunity to present their products and prototypes to the Demo Day participants.
The Demo Day was supported by the following organizations: CrocoSquad, TBC, Gazelle Finance, Clevertone, VISA, PAYZE, PAVILION WINES, US Mac, Georgia’s Innovation and Technology Agency (GITA), AXEL, Business Formula, and Startup Georgia.