7-8 ივლისს, გაიმართა კავკასიის სახელმწიფო მართვის სკოლის, დიპლომატია და საერთაშორისო ურთიერთობების ინგლისურენოვანი საბაკალავრო პროგრამის სტუდენტთა ნაშრომების დაცვა.
სტუდენტებმა საკუთარი ნაშრომები და კვლევითი მიგნებები წარადგინეს დაცვის კომისიის წევრების წინაშე, რომელიც დაკომპლექტებული იყო კავკასიის სახელმწიფო მართვის სკოლის აკადემიური პერსონალით: ეკა აკობია, დეკანი, აფილირებული პროფესორი; გიორგი ცხადაია, აფილირებული პროფესორი; ნანა ფირცხელანი, აფილირებული ასოცირებული პროფესორი.
- მარიამ ცაავა — ენერგეტიკული აღმოჩენები და გეოპოლიტიკური მეტოქეობა: საზღვაო დავები და სტრატეგიული კონკურენცია აღმოსავლეთ ხმელთაშუა ზღვაში
- რატი მამალაძე — სტრატეგიული თანხვედრა: რუსეთი და ირანი სანქციების პირობებში კასპიის ზღვის ენერგეტიკულ გეოპოლიტიკაში (2014-2025)
- მარიამ ღუდუშაური — კიბერმხარდაჭერით უზრუნველყოფილი დეზინფორმაცია ჩინეთის რუხი ზონის სტრატეგიაში: 2022 წლის ტაივანის სრუტის კრიზისი
- ნიკა მაზმიშვილი — რუსული ჰიბრიდული ომის გავლენა საქართველოს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესზე 2014 წლის შემდეგ
- ანა კაკულია — სახელმწიფოს პასუხისმგებლობის ზღვარს მიღმა: რუსეთის მიერ „ვაგნერის ჯგუფის“ გამოყენება უკრაინაში
- მარიამ მურუსიძე — კიბერდიპლომატიის როლი ეროვნული მდგრადობის გაძლიერებაში: ესტონეთის შემთხვევა
- თათია ამბროლაძე — საინფორმაციო ოპერაციები, როგორც არასახელმწიფო აქტორების ინსტრუმენტი: ჰამასის კამპანია ისრაელის წინააღმდეგ 7 ოქტომბრის შემდეგ
- ლიზი ცალუღელაშვილი — ახლო აღმოსავლეთში ავტორიტარული რეჟიმის გადარჩენის ახსნა: სირიის შემთხვევა და გარე ძალების მნიშვნელობა
- ნინო ლურსმანაშვილი — რუსული საინფორმაციო ოპერაციების ნარატივები და მეთოდები სომხეთში (2023-2025)
- ნუცა ბახია — ეროვნული ინტერესების პრიმატი ისლამურ ღირებულებებზე ისლამური რესპუბლიკა ირანის საგარეო პოლიტიკაში
- თეა შარაშიძე — რა განაპირობა ISIS-ის აღზევება: სექტანტიზმი, ოკუპაცია და ინსტიტუციური მარცხი ერაყში (2003-2014)
- ანა სეთურიძე — სუდანის ჰუმანიტარული კრიზისის ანალიზი რეალისტური პერსპექტივიდან
- ნინა მუსტაფაევა — როგორ აყალიბებს დასავლური გეოპოლიტიკური ინტერესები ქალთა უფლებებსა და საერთაშორისო სამართალს. ავღანეთის შემთხვევის შესწავლა (2001-2021)
- გიორგი ბერიძე — კონტრტერორიზმი აშშ-პაკისტანის ურთიერთობებში: ამერიკული სტრატეგიული მიდგომა
- კარაპეტ სამველიანი — რუსეთთან დაკავშირებული პოლიტიკური აქტორებისა და ქსელების როლი და ეფექტიანობა ანტიდასავლური ნარატივების გავრცელებაში: საქართველოსა და სომხეთის შედარებითი კვლევა
- რუსუდან ვარდოსანიძე — სტრატეგიული ადაპტაცია სტრუქტურული შეზღუდვების პირობებში: ყაზახეთის პოლიტიკა რუსეთის მიმართ 2022 წლის შემდეგ
- ქეთევან იოსელიანი — ლიბერალური დემოკრატიები და კონტრტერორისტული მმართველობა: გაერთიანებული სამეფოსა და საფრანგეთის ზედამხედველობის მექანიზმების შედარებითი კვლევა (2015-2019)
- სერგი ბარაბაძე — „სილიკონის ვეტო“: კერძო ინფრასტრუქტურა და სახელმწიფოს მონოპოლიის ეროზია jus ad bellum-ზე
- ნიკოლოზ დათებაშვილ - მემები, როგორც თანამედროვე ჰიბრიდულ ომში გამოყენებული ერთ-ერთი ყველაზე ნაკლებად შესწავლილი, მაგრამ ეფექტური პროპაგანდისტული სტრატეგია
- ნიკოლოზ სრესელი — საერთაშორისო საზოგადოების მარცხის ანალიზი 1994 წლის რუანდის გენოციდის დროს
- ელენე კიკოლაშვილი — „დაცვის პასუხისმგებლობა“ (Responsibility to Protect — R2P) და 2011 წლის ლიბიის ინტერვენცია: გარდამტეხი მომენტი საერთაშორისო ნორმებში?

On July 7–8, Caucasus University School of Governance held the Bachelor’s Thesis Defense for students of the English-taught Diplomacy and International Relations undergraduate program.
Students presented their bachelor’s theses and key findings of their research in front of the thesis defense commission, which was composed of academic staff from the Caucasus School of Governance – Dr. Eka Akobia, Dean and Affiliated Professor; Dr.Giorgi Tskhadaia, Affiliated Professor; and Nana Pirtskhelani, Affiliated Associate Professor.
The following bachelor’s theses were presented during the defense:
- Mariam Tsaava - Energy Discoveries and Geopolitical Rivalries: Maritime Disputes and Strategic Competition in the Eastern Mediterranean
- Rati Mamaladze - Strategic Alignment: Russia and Iran under Sanctions in the Energy Geopolitics of the Caspean Sea (2014-2025)
- Mariam Ghudushauri – Cyber-Enabled Disinformation in China’s Gray-zone Strategy: the 2022 Taiwan Strait Crisis
- Nika Mazmishvili - The impact of Russian Hybrid Warfare on Georgia’s Euro- Atlantic Integration Process post-2014
- Ana Kakulia – Staying Below the Threshold of the State Responsibility: Russia’s Use of the Wagner Group in Ukraine
- Mariam Murusidze - The Role of Cyber Diplomacy in Strengthening National Resilience: The Case of Estonia
- Tata Ambroladze - Information operations as a Tool of Non-State Actors: Hamas’s Campaign against Israel after October 7
- Lizi Tsalugelashvili – Explaining the Survival of the Authoritarian Regime in the Middle East: the Case of Syria and the Importance of External Power
- Nino Lursmanashvili – Narratives and Methods of Russian Information Operations in Armenia (2023-2025)
- Nutsa Bakhia – The Primacy of National Interests over Islamic Values in the Foreign Policy of the Islamic Republic of Iran
- Tea Sharashidze - What Enabled the Rise of ISIS: Sectarianism, Occupation and Institutional Failure in Iraq (2003-2014)
- Ana Seturidze - Analysis of a Humanitarian Crisis in Sudan from the Realist Perspective
- Nina Mustafaeva - How Western Geopolitical Interests Shape Women’s Human Rights and International Law. Case Study: Afghanistan 2001-2021
- Giorgi Beridze - Counterterrorism in US-Pakistan Relations: The American Strategic Approach
- Karapet Samvelian – The Role and Effectiveness of Russian-Linked Political Actors and Networks in Promoting Anti-Western Narratives: A Comparative Study of Georgia and Armenia
- Rusudan vardosanidze - Strategic Adjustment Under Structural Constraints: Kazakhstan’s Policies Towards Russia Since 2022
- Ketevan Ioseliani – Liberal Democracies and Counter-Terrorism Governance: A comparative Study of Oversight Mechanisms in the United Kingdom and France, 2015-2019
- Sergi Barabadze - The Silicon Veto: Private Infrastructure and the Erosion of the State’s Monopoly on the Jus ad Bellum
- Nikoloz Datebashebashvili – Memes are one of the Most Overlooked and Effective and Effective Propaganda Strategies used in Modern Hybrid Warfare
- NIkoloz Sreseli - Analyzing the Failure of the International Community During the 1994 Rwandan Genocide
- Elene Kikolashvili - The Responsibility to Protect (R2R) and 2011 Lybia Intervention: A Turning Point in International Norms?