14 აპრილს - ქართული ენის დღეს, 16:00 საათზე, კავკასიის უნივერსიტეტის კამპუსში, ქართული ენის დღეების შემაჯამებელი ღონისძიება გაიმართა, სადაც ცნობილ ფრანგ მეცნიერს, პროფესორ ბერნარ უტიეს გადაეცა კავკასიის უნივერსიტეტის მიერ დაარსებული ჯილდო - „ქართული ენის ქომაგი“, რომელიც განსაკუთრებული წვლილისა და გამორჩეული იდეების განხორციელებისათვის ყოველწლიურად გადაეცემა ცნობილ ქართველოლოგებსა თუ ქართული ენის პოპულარიზაციის ხელშემწყობ პირებს, როგორც ქართველ, ისე უცხოელ მეცნიერებს.
ღონისძიებას დაესწრნენ: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ნუნუ მიცკევიჩი, საფრანგეთის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში დიეგო კოლასი, ლიეტუვის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში ანდრიუს კალინდრა და სხვა საპატიო სტუმრები.
პროფესორ მარიამ მანჯგალაძის ინიციატივით და კავკასიის უნივერსიტეტის ორგანიზებით, ქართული ენის დღეების ფარგლებში, 4 აპრილიდან 14 აპრილის ჩათვლით, სხვადასხვა ღონისძიება ჩატარდა, მათ შორის 5 საჯარო ლექცია (მარიამ მანჯგალაძე & ეკა ჩიკვაიძე; კახა შენგელია, ლევან ბერძენიშვილი, ეთერ თათარაიძე, ბექა ქურხული), კონკურსი სტუდენტებისა და აბიტურიენტებისთვის. წლევანდელი ღონისძიებების ციკლს საფუძვლად ედო თავისუფლების კონცეპტი და გამოხატავდა უკრაინის მხარდაჭერას.
14 აპრილს კავკასიის უნივერსიტეტის „ქართული ანბანის ბაღში“ განთავსდა ქართული ანბანის სამივე სახეობით შემკული წიგნთსაცავები სტუდენტებისთვის, რომლისთვისაც წიგნები გადმოგვცა კავკასიის უნივერსიტეტის წიგნის მაღაზიამ „ლიბრარეა“ და წიგნის მაღაზიათა ქსელმა „ბიბლუსი“. შედგა აქცია - „წაიკითხე და გააზიარე“. კონკურსის „ჩემი ხელწერა“ გამარჯვებულები დაჯილდოვდნენ ვაუჩერებით კავკასიის უნივერსიტეტისგან და სამახსოვრო საჩუქრებით - ლიეტუვის პარლამენტის საქართველოს მეგობართა ჯგუფისგან; ყველა მონაწილეს გადაეცა სერტიფიკატი.
ღონისძიებაზე, საქართველოს პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკასთან თანამშრომლობით გაიმართა გამოფენა - „წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამოცემები“; ეროვნული ბიბლიოთეკის თანამშრომლებმა კი წარადგინეს შესაბამისი ონლაინპლატფორმა.
ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდნენ:
მარიამ მანჯგალაძე - კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორი, პროექტის ავტორი
კახა შენგელია - კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტი
ნუნუ მიცკევიჩი - საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე
ანდრიუს კალინდრა - ლიეტუვის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში
დიეგო კოლასი - საფრანგეთის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში
ვილია თარგამაძე - ლიეტუვის პარლამენტის წევრი, განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე, პროფესორი (ონლაინმიმართვა)
მზექალა შანიძე -აკადემიკოსი, საპატიო პროფესორი (ონლაინჩართვა)
ცისანა ბიბილეიშვილი -კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორი
ბერნარ უტიე - პროფესორი, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის უცხოელი წევრი, გელათის აკადემიის აკადემიკოსი (ონლაინჩართვა)
ვილია თარგამაძე - ლიეტუვის პარლამენტის წევრი, განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე, პროფესორი

April 14 - Georgian Language Day, at 16:00, on the campus of Caucasus University, a concluding event of the Georgian Language Days was held, where the famous French scientist, Professor Bernard Outtier, was awarded the prize established by the Caucasus University - "Supporter of the Georgian Language", which is given annually to well-known Kartvelologists or persons promoting the Georgian language, both Georgian and foreign scholars, for their special contributions and outstanding ideas.
The event was attended by: Deputy Minister of Education and Science of Georgia Nunu Mitskevich, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Georgia Diego Colas, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Lithuania to Georgia Andrius Kalindra and other honorary guests.
At the initiative of Professor Mariam Manjgaladze and organized by Caucasus University, various events were held within the Georgian Language Days from April 4 to April 14, including 5 public lectures (Mariam Manjgaladze & Eka Chikvaidze; Kakha Shengelia, Levan Berdzenishvili, Eter Tatarauridze, Beka Kurkhuli) for students and entrants. The cycle of events this year was based on the concept of freedom and expression of support for Ukraine.
On April 14, book safes decorated with all three types of the Georgian alphabet for students were placed in the "Georgian Alphabet Garden" of Caucasus University. An activity was held - "Read and share". The winners of the "My Calligraphy" competition were awarded vouchers from Caucasus University and souvenirs from the Group of Friends of the Parliament of Lithuania; All participants were awarded a certificate.
At the event, in cooperation with the National Parliamentary Library of Georgia, an exhibition was held - "Publications of the Society for the Spreading of Literacy"; The staff of the National Library presented the relevant online platform.
The following spoke at the event:
Mariam Manjgaladze - Professor at Caucasus University, creator of the project
Kakha Shengelia - President of Caucasus University
Nunu Mitskevich - Deputy Minister of Education and Science of Georgia
Andrew Kalindra - Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Lithuania to Georgia
Diego Colas - Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Georgia
Vilia Targamadze - Member of the Lithuanian Parliament, Deputy Chairman of the Committee on Education and Science, Professor (Online)
Mzekala Shanidze - Academician, Honorary Professor (online address)
Tsisana Bibileishvili - Professor at Caucasus University
Bernard Outtier - Professor, Foreign Member of the Georgian National Academy of Sciences, Academician of Gelati Academy (online address)
Vilia Targamadze - Member of the Lithuanian Parliament, Deputy Chairman of the Committee on Education and Science, Professor