ჟან მონეს მოდულის "EU-LP-GE" 2022-2023 სასწავლო წლის შესრულების ანგარიში
8 სექტემბერს, 10:00 საათზე, კავკასიის უნივერსიტეტში, მმართველი საბჭოს სხდომაზე, მოსმენილ იქნა ჟან მონეს მოდულის შესრულების ერთი წლის ანგარიში. პრეზენტაცია 2022-2023 სასწავლო წლის საქმიანობასთან დაკავშირებით წარადგინეს პროფესორებმა ეკატერინე ქარდავამ და გურანდა ჭელიძემ.
მოდულის ამოცანებია:
• სამართლის პროგრამების გაძლიერება და ახალი მიდგომების დამკვიდრება ევროპული სწავლებისა და კვლევების სივრცეში;
• ევროკავშირის სათანადო აღქმისა და შემეცნების გაძლიერება;
• ევროპული სწავლების ახალი მეთოდის განვითარება;
• აკადემიური პერსონალის მხარდაჭერა - საკუთარი კურიკულუმები განავითარონ შედარებითი სწავლების მიმართულებით;
• კვლევითი უნარების განვითარება ევროკავშირის სამართლისა და აპროქსიმაციის მიმართულებით (სტუდენტებისა და აკადემიისთვის);
• უნივერსიტეტის მესამე მისიის შესრულება - ცოდნის ექსპორტირება;
• ევროკავშირისა და ევროპული სწავლების ვიზუალიზაცია;
• საინფორმაციო პოლიტიკა და გაშუქება.
მმართველი საბჭოს შეხვედრას ესწრებოდნენ კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტი, ვიცე-პრეზიდენტები, სხვადასხვა სკოლის დეკანები, ადმინისტრაციული სამსახურების უფროსები და სხვ.
ერთი წლის განმავლობაში მოდულის ფარგლებში:
• განხორციელდა მოდულის საჯარო პრეზენტაცია ერასმუს+ დღეებში. 2022 წ.
• შედგა შეხვედრა უნივერსიტეტისა და სკოლის ადმინისტრაციის წარმომადგენლებთან, ასევე, პროფესორ-მასწავლებლებთან (ახსნილ იქნა რა და რატომ უნდა გაკეთდეს მოდულის ფარგლებში). 2022 წ.
• ჩატარდა ლექციები (სრული კურსი) სამართლის სამაგისტრო პროგრამის ფარგლებში - „ასოცირების შეთანხმება, კანონშემოქმედება და სამართლებრივი აპროქსიმაცია“. (ეკატერინე ეკატერინე). 2023 წ.
• ჩატარდა ტრენინგები (მინი-ლექციები) სამართლის საბაკალავრო პროგრამის სტუდენტებისთვის - „ევროკავშირი ზოგადად და ევროპული ინტეგრაცია“ (გურანდა ჭელიძე); 2023 წ.
• მომზადდა სილაბუსებში დამატებების ტექსტი (შრომის სამართალი, საქართველოს საკონსტიტუციო სამართალი, ადამიანის უფლებათა სამართალი) და წარსდგა შესათანხმებლად. 2022 წ.
• დამზადდა მოდულის ლოგო და ბანერი. 2022 წ.
• განხორციელდა (მუდმივად ხორციელდება) საზოგადოებასთან კომუნიკაცია და ინფორმაციული გაშუქება.
• მომზადდა კითხვარი სტუდენტებისთვის (სამართლის სამაგისტრო და საბაკალავრო პროგრამების) და გაანალიზდა პასუხების შედეგები ჩატარებულ ლექციებსა და ტრენინგებთან დაკავშირებით. დაფიქსირდა სტუდენტების მხრიდან შემდეგი მოსაზრება: სურთ სხვა საგნებშიც იყოს მეტი ინფორმაცია საქართველოს კანონმდებლობის ევროკავშირის სამართალთან დაახლოების მიმართულებით; მოისმინეს ახალი და სასარგებლო ინფორმაცია (ისეთი, რაც, ზოგადად, არ ვრცელდება და არ ჟღერდება); გამოიყენებენ მიღებულ ცოდნას პროფესიულ/პრაქტიკულ საქმიანობაში.
ერასმუს+ ჟან მონეს მოდულის „სამართლის პროგრამების ევროპეიზაცია საქართველოში“ (EU-LP-GE) ხორციელდება კავკასიის უნივერსიტეტში/კავკასიის სამართლის სკოლაში. მოდული მხარდაჭერილია ევროკომისიის მიერ. მოდულის პროფესორებია ქ-ნი ეკატერინე ქარდავა და ქ-ნი გურანდა ჭელიძე. მოდულის კოორდინატორია ქ-ნი ეკატერინე ქარდავა.

Implementation – Presentation of the Progress Report of 2022-2023
On September 8, at 10:00 a.m., at the meeting of the governing board of the Caucasus University, the progress report of the implementation of the Jean Monnet Module “EU-LP-GE” was heard. The presentation about the activities done during the 2022-2023 were made by professors Ms. Ekaterine Kardava and Mrs. Guranda Chelidze.
Objectives of the Module are:
- Empowerment of law programs and establishment of new approaches towards European Studies and Research;
- Enhancement of European Arena;
- Development of new methods of European Studies in Georgia;
- Encouragement of Academic personal towards European Studies (to develop own curriculums towards comparative studies);
- Development of research skill towards EU law and legal approximation among Students and Academia;
- Development of the third mission of the university – export the knowledge outside the University;
- Visualization of the EU and European studies;
- Information Policy and Dissemination;
The meeting of the governing board of the university was attended by the president of the Caucasus University, vice-presidents, deans of various schools, heads of administrative departments and others.
Within one year:
- Public presentation of the module was carried out during the Erasmus+ days. 2022.
- A meeting was held with representatives of the university and school administration, as well as professors (it was explained what and why should be done within the framework of the module). 2022.
- Lectures (full course) were held within the MA Law Program - "Association Agreement, Lawmaking and Legal Approximation". (Ekaterine Ekaterine). 2023.
- A trainings (mini-lectures) was held for students of BA Law students - "European Union in general and European integration" (Guranda Chelidze); 2023.
- The draft-texts of the amendments to syllabis (labor law, constitutional law of Georgia, human rights law) were prepared and submitted for the 2022.
- The module logo and banner were made. 2022.
- Communicating with the public and providing information was carried out (continually carried out).
- Questionnaires was prepared for students (MA law and BA law programs) and the results of their answers related to the lectures and trainings were analyzed. The following opinion was recorded from the students: they want more information in other teaching courses with regard to the approximation of Georgian legislation with the EU law; they heard new and useful information (which, in general, is not spread and sound); they will use the acquired knowledge in professional/practical activities.
The Erasmus+ Jean Monnet Module "Europeanization of Law Programs in Georgia" (EU-LP-GE) is implemented at the Caucasus University/Caucasus School of Law. The module is supported by the European Commission. The professors of the module are Ms. Ekaterine Kardava and Mrs. Guranda Chelidze. The coordinator of the module is Ms. Ekaterine Kardava.