29-30 სექტემბერს, შოთა რუსთაველის ბათუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა ჟან მონეს საერთაშორისო კონფერენციას „დემოკრატია, კანონის უზენაესობა და ადამიანის უფლებების დაცვა ევროკავშირში“ უმასპინძლა.
კავკასიის უნივერსიტეტისა და გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორმა ეკატერინე ქარდავამ და კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორმა გურანდა ჭელიძემ კონფერენციის პლენარულ სხდომაზე წარადგინეს მოხსენება თემაზე: “ევროპული სწავლების სავალდებულო ხასიათის მნიშვნელობა საქართველოს უმაღლესი განათლების პოლიტიკაში“.
გამომსვლელებმა გააშუქეს ბოლო წლების განმავლობაში მათ მიერ განხორციელებული Erasmus+ ჟან მონეს პროექტებში მიღებული შედეგების მნიშვნელობა საგანმანათლებლო პოლიტიკის სრულყოფისა და ევროინტეგრაციული პროცესის გაძლიერების თვალსაზრისით. კონფერენციაში მონაწილეობდა მსოფლიოს 19 ქვეყნის წარმომადგენელი. გაიმართა საინტერესო დისკუსიები და საფუძველი ჩაეყარა ახალ კონტაქტებს.

On September 29-30, Shota Rustaveli Batumi State University hosted the Jean Monnet International Conference "Democracy, Rule of Law and Protection of Human Rights in the European Union".
Caucasus University and Gori State University Professor Ekaterine Kardava and Caucasus University Professor Guranda Chelidze presented a report at the plenary session of the conference on the topic: "The importance of the mandatory nature of European education in the policy of higher education of Georgia".
The speakers highlighted the importance of the results obtained in the Erasmus+ Jean Monnet projects implemented by them in recent years in terms of perfecting the educational policy and strengthening the European integration process. Representatives of 19 countries participated in the conference. Interesting discussions were held and new contacts were made.