ჟან მონეს პროექტის „ევროკავშირის სამართლებრივი სახე“ ფარგლებში 8 ივლისს, კავკასიის უნივერსიტეტმა ჩაატარა ევროკავშირის სამართლის ტრენინგის მეორე ნაწილი, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ბათუმში (სასტუმრო შერატონი).
ბათუმში ევროკავშირის სამართლის ტრენინგის ჩატარების მიზანი იყო ევროკავშირის, ასოცირების შეთანხმების, ქართული სამართლის ევროპეიზაციის შესახებ შემეცნების ზრდის ხელშეწყობა რეგიონში, ამასთან, საუნივერსიტეტო ცოდნის ექსპორტი ფართო პროფესიული და აკადემიური წრეებისადმი.
8 ივლისს, ტრენინგი გახსნა კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორმა და ჟან მონეს პროექტის კოორდინატორმა სოფიო შენგელიამ.
ტრენინგს ესწრებოდა 80 პირი - რეგიონის სხვადასხვა სექტორის წარმომადგენელი, კერძოდ, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის ადმინისტრაციის თანამშრომლები, ბათუმის მუნიციპალიტეტის თანამშრომლები, რეგიონის უნივერსიტეტების აკადემიური პერსონალი და სტუდენტები, რეგიონის არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები, სხვადასხვა კერძო კომპანიის თანამშრომლები.
8 ივლისის ტრენინგის თემატიკა იყო შემდეგი:
- სახელმწიფო შესყიდვების რეგულირება ევროკავშირსა და საქართველოში (კავკასიის უნივერსიტეტის აფილირებული ასოცირებული პროფესორი ლევან მოსახლიშვილი)
- კარტელებისა და სახელმწიფო დახმარების რეგულირება ევროკავშირსა და საქართველოში (კავკასიის უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი სოლომონ მენაბდიშვილი)
ტრენინგის მონაწილეებს ჰქონდათ შესაძლებლობა გამოეთქვათ საკუთარი აზრი ბათუმში ჩატარებული ტრენინგების ციკლის თაობაზე და დაესვათ შეკითხვები ტრენერებისათვის. დრო დაეთმო ტრენინგის შეჯამებას, რეზიუმირებას.
8 ივლისს, ტრენინგის ბოლოს, ტრენინგის მონაწილეებს გადაეცათ 7-8 ივლისის ტრენინგში მონაწილეობის სერტიფიკატი.
ტრენინგის ორგანიზაციულ მხარეს უზრუნველყოფდა პროექტის კოორდინატორის ასისტენტები ტრენინგის ადმინისტრირების ნაწილში, კავკასიის უნივერსიტეტის სასწავლო ცენტრის თანამშრომლები - მაია მუშკუდიანი, თამარ გოგოლაძე.
ტრენინგის მომზადების, დაგეგმვის, კოორდინაციისა და კომუნიკაციის ნაწილში ჩართული იყო კავკასიის უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობებისა და პროექტების დეპარტამენტის დირექტორი ირენა მელუა და პროექტების მენეჯერი თამუნა კარბაია.
ტრენინგის მონაწილეებისათვის უზრუნველყოფილი იყო კვება და ყავის შესვენება. ტრენინგი ჩატარდა კოვიდ-19 წესების სრული დაცვით.
დღის წესრიგი იხილეთ ბმულზე.
პრეზენტაცია „ევროკავშირსა და საქართველოში კარტელებისა და სახელმწიფო დახმარების რეგულირება“ იხილეთ ბმულზე.

On July 8, Caucasus University/CU carried out the second part of the EU law trainings within the framework of the Jean Monnet Project “Legal Face of the EU”/LFEU, in Batumi City of the Adjara A/R (Hotel Sheraton).
The aim of the EU law training in Batumi was to raise the awareness in the region related to the EU, Association Agreement, Europeanization of Georgian law, as well to export the university knowledge to broad society, professional and academic world.
On July 8, the training was opened by CU professor and Jean Monnet project coordinator Ms. Sophio Shengelia.
The training was attended by 80 persons – representatives of different sectors in the region, namely, Adjara A/R government administration, Batumi City municipality, Academia and students of the regional universities, regional NGOs, different private companies.
The topics of the training on July 8 was the following:
- State Procurement Regulation in the EU and Georgia (CU Affiliated Associated Professor Levan Mosakhlishvili)
- Regulation of Cartels and State Aid in the EU and Georgia – Competition Policy (CU Associated Professor Solomon Menabdishvili).
Training participants had the opportunity to express their own views about trainings, ask questions. The time was also devoted to summarizing the training.
On July 8, at the end of the training, the participants were given a certificate of participation in the training on July 7-8.
Organization of the training was ensured by the assistants of the project coordinator, CU training center representatives (Maia MUSHKUDIANI, Tamar GOGALADZE).
CU International Relations and Project Department was involved in event planning, coordination and communication (Director - Irena MELUA, Projects Manager - Tamar KARBAIA).
Please see the agenda of the training - LINK
See the presentation – “Personal Data Protection Regulation in the EU, CoE and Georgia” - LINK
See the presentation – “Regulation of Cartels and State Aid in the EU and Georgia – Competition policy” -LINK