23 ივნისს, უნივერსიტეტთა პრეზიდენტების საერთაშორისო ასოციაციის (IAUP) გენერალური ასამბლეის სხდომაზე, კახა შენგელიას IAUP-ის პრეზიდენტობის ვადა 1 წლით გახანგრძლივდა. სხდომა ონლაინ რეჟიმში პირველად ჩატარდა და მას ესწრებოდა კავკასიის უნივერსიტეტის და უნივერსიტეტთა პრეზიდენტების საერთაშორისო ასოციაციის პრეზიდენტი კახა შენგელია.
მნიშვნელოვანია, რომ ეს არის პირველი პრეცედენტი, როდესაც IAUP-ის პრეზიდენტი, გენერალური ასამბლეის გადაწყვეტილებით, მე-4 წლით აირჩიეს. IAUP-ის ყოველწლიური კონფერენცია, რომელიც 2020 წლის აპრილში, თბილისში, კავკასიის უნივერსიტეტსა და თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში უნდა ჩატარებულიყო, პანდემიის ფარგლებში შექმნილი ვითარების გათვალისწინებით, 2021 წლის აპრილში ჩატარდება და მას IAUP-ის წევრები მთელი მსოფლიოდან დაესწრებიან.
აღნიშნული კონფერენცია საქართველოში გაიმართება და მას უნივერსიტეტთა პრეზიდენტების საერთაშორისო ასოციაციის პრეზიდენტი კახა შენგელია უმასპინძლებს. კახა შენგელია უნივერსიტეტთა პრეზიდენტების საერთაშორისო ასოციაციის პრეზიდენტად 2017 წელს გენერალურმა ასამბლეამ აირჩია.
ინაუგურაციის ცერემონიალი ჰოფსბურგის სასახლეში, ვენაში, ავსტრიაში გაიმართა. ეს პირველი პრეცედენტია, როდესაც ასოციაციას აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნის წარმომადგენელი ხელმძღვანელობს. IAUP-ის არსებობის 55 წლიანი ისტორიის განმავლობაში კახა შენგელია ყველაზე ახალგაზრდა არჩეული პრეზიდენტია

On June 23, at the General Assembly of the International Association of University Presidents (IAUP), Dr. Kakha Shengelia's IAUP presidency was extended by one year. The session was held online for the first time and was attended by Dr. Kakha Shengelia, President of Caucasus University and the International Association of University Presidents. Importantly, this is the first time the IAUP president has been elected for the 4th year.
The annual IAUP conference scheduled to be held in April, 2020 in Tbilisi, at Caucasus University and Tbilisi State University, has been cancelled due to the Covid19 pandemic and instead will be held in April, 2021 and attended by IAUP members from around the world. The conference will be held in Georgia and hosted by Dr. Kakha Shengelia, President of the International Association of University Presidents.
Dr. Kakha Shengelia was elected President of the International Association of University Presidents in 2017 by the General Assembly. The inauguration ceremony was held at the Hofburg Palace in Vienna, Austria. This is the first time the association has been led by a representative of an Eastern European country. It should be noted that Dr. Kakha Shengelia has been the youngest president-elect in 55 years.