5 სექტემბერს, კავკასიის უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტმა საერთაშორისო ხარისხის მაძიებელ სტუდენტებს კამპუსში უმასპინძლა.
საორიენტაციო სესიები ეტაპობრივად განხორციელდება და მიმდინარე თვის ბოლომდე გასტანს.
2025 წლის შემოდგომის სემესტრში, კავკასიის უნივერსიტეტს ინგლისურენოვან პროგრამებზე 20-ზე მეტი ქვეყნიდან შემოუერთდა საერთაშორისო ხარისხის მაძიებელი სტუდენტები.
ტრადიციულად, საორიენტაციო შეხვედრაზე სტუდენტებმა მიიღეს დეტალური ინფორმაცია უნივერსიტეტის მისიის, ინტერნაციონალიზაციის პოლიტიკისა და საერთაშორისო ურთიერთობების შესახებ, ასევე გაეცნენ უნივერსიტეტში არსებულ სერვისებსა და სასწავლო პროცესში ჩართული დეპარტამენტების საქმიანობას. შეხვედრა ინტერაქტიულ ფორმატში წარიმართა, რამაც სტუდენტებს საშუალება მისცა, მათთვის მნიშვნელოვან კითხვებზე ამომწურავი პასუხები მიეღოთ.
საორიენტაციო სესიები ეტაპობრივად გაგრძელდება და მიზნად ისახავს, სტუდენტებს შეუწყოს ხელი უნივერსიტეტში აკადემიურ და სოციალურ ინტეგრაციაში.

Orientation Sessions for International Students Have Started at Caucasus University
On September 5, the International Relations Department of Caucasus University hosted international degree-seeking students on campus.
The orientation sessions will be held in stages and will continue until the end of the month.
In the Fall semester of 2025, international degree-seeking students from more than 20 countries have joined Caucasus University’s English-language programs.
Traditionally, during the orientation meeting, students received detailed information about the University’s mission, internationalization policy, and international relations, as well as an overview of the services available at the University and the activities of the departments involved in the academic process. The meeting was held in an interactive format, which gave students the opportunity to receive comprehensive answers to their important questions.
The event concluded with a campus tour, during which students visited the University’s research centers and laboratories.
The orientation sessions will continue in stages, aiming to support students’ academic and social integration into the University.