4 ივლისს, კავკასიის სახელმწიფო მართვის სკოლის დიპლომატია და საერთაშორისო ურთიერთობებისა და სტრატეგიული საჯარო მმართველობის სამაგისტრო პროგრამების სტუდენტთა სამაგისტრო ნაშრომების დაცვა გაიმართა.
კომისია დაკომპლექტებული იყო კავკასიის უნივერსიტეტის სახელმწიფო მართვის სკოლის დიპლომატია და საერთაშორისო ურთიერთობებისა და საჯარო მმართველობის პროგრამების პროფესორებისაგან - ეკა აკობია, გიორგი ცხადაია, შორენა კახიძე და ემირ ეთერია და აფილირებული ასოცირებული პროფესორებით - ნანა ფირცხელანი და გიორგი მუჩაიძე.
დაცვაზე წარმოდგენილი იქნა შემდეგი ნაშრომები:
- არეშიშვილი მარიამ - ,,21-ე საუკუნის ცვალებადი გეოპოლიტიკური გარემო და ენერგოდიპლომატიის ახალი ერა საქართველოში“. ხელმძღვანელი: ნანა ფირცხელანი, აფილირებული ასოცირებული პროფესორი;
- მაისურაძე ვაკო - ,,ჰორიზონტალური ფრაგმენტაცია და ევროკავშირის თავდაცვის ინტეგრაციის ლიმიტები: ანალიზი უკრაინის ომის კონტექსტში“ ხელმძღვანელი: გიორგი ცხადაია, პროფესორი;
- მახვილაძე თინათინ - ,,აშშ-ის სანქციების ეფექტურობა ადამიანის უფლებების დაცვის კუთხით ახლო აღმოსავლეთში, სირიისა და ირანის მაგალითზე (2003-2023 წწ.)“. ხელმძღვანელი: სერგი კაპანაძე, პროფესორი;
- სამადაშვილი ანი - ,,რუსეთ-უკრაინის 2022 წლის მოლაპარაკებები: არშემდგარი შეთანხმება და მისი მიზეზები“. ხელმძღვანელი: სერგი კაპანაძე, პროფესორი;
- სომხიშვილი თამუნა - ,,კონფლიქტის დასარეგულირებლად ძირითადი რეგიონული ორგანიზაციის არჩევის განმსაზღვრელი მთავარი ფაქტორები რუსეთ-უკრაინის კონფლიქტის საერთაშორისო მედიაციის მაგალითზე 2014 წლის ყირიმის ანექსიიდან 2022 წლამდე პერიოდში“. ხელმძღვანელი: გიორგი მუჩაიძე, აფილირებული ასცირებული პროფესორი;
- ქუჩუკაშვილი ლაშა - ,,რუსეთ-გერმანიის ურთიერთობები 1990-2022 წლებში: პოლიტიკური კომპრომისები და გარდამავალი ენერგეტიკული რეალობა“. ხელმძღვანელი: ნანა ფირცხელანი, აფილირებული ასოცირებული პროფესორი;
- ხაბეიშვილი სალომე - ,,ევროკავშირის მიერ რუსეთის წინააღმდეგ დაწესებული სანქციები რუსეთ-უკრაინის ომთან მიმართებაში 2022 წლიდან 2024 წლამდე“ ხელმძღვანელი: გიორგი მუჩაიძე, აფილირებული ასცირებული პროფესორი.
- ჯაფარიძე გიორგი - ,,შიდა აუდიტის ფუნქციებისა და ეფექტურობის შეფასება - გამოწვევები და შესაძლებლობები ცენტრალური ხელისუფლების დონეზე“ ხელმძღვანელი: შორენა კახიძე, პროფესორი;
- ვეკუა გიორგი - ,,საჯარო-კერძო პარტნიორობის მოდელი სპორტული ინფრასტრუქტურის დაფინანსებაში: საქართველოს სახელმწიფო პოლიტიკის მიდგომები და საერთაშორისო გამოცდილება“ ხელმძღვანელი: ნინო დოლიძე, მოწვეული ლექტორი.

On July 4, Caucasus School of Governance held a thesis defense for students of Master’s degree programs in Diplomacy and International Relations and Strategic Public Administration.
Students presented their MA theses in front of the thesis defense Commission, professors - Dr. Eka Akobia, Dr. Giorgi Tskhadaia, Dr. Shorena Kakhidze, and Emir Eteria and affiliate associate professors – Nana Pirtskhelani and Giorgi Muchaidze.
Mariam Areshishvili - “The Changing Geopolitical Environment of the 21st Century and the New Era of Energy Diplomacy in Georgia”. Supervisor: Nana Phirtskhelani, Affiliated Associate Professor;
Vakko Maisuradze – “Horizontal Fragmentation and the Limits of EU Defense Integration: An Analysis in the Context of the War in Ukraine”. Supervisor: Giorgi Tskhadaia, Professor;
Tinatin Makhviladze – “The Effectiveness of U.S. Sanctions in the Protection of Human Rights in the Middle East, Based on the Cases of Syria and Iran (2003–2023)”. Supervisor: Sergi Kapanadze, Professor;
Ani Samadashvili – “The 2022 Russia-Ukraine Negotiations: The Failed Agreement and Its Causes”. Supervisor: Sergi Kapanadze, Professor;
Tamuna Somkhishvili – “Key Determinants for Choosing the Main Regional Organization for Conflict Resolution: The Case of International Mediation in the Russia-Ukraine Conflict, from the Annexation of Crimea in 2014 to 2022”.
Supervisor: Giorgi Muchaidze, Affiliated Associate Professor;
Lasha Kuchukashvili – “Russia-Germany Relations from 1990 to 2022: Political Compromises and the Transitional Energy Reality”. Supervisor: Nana Phirtskhelani, Affiliated Associate Professor;
Salome Khabeshvili – “Sanctions Imposed by the European Union Against Russia in Relation to the Russia-Ukraine War from 2022 to 2024”. Supervisor: Giorgi Muchaidze, Affiliated Associate Professor;
Giorgi Japaridze – “Assessment of the Functions and Effectiveness of Internal Audit – Challenges and Opportunities at the Central Government Level”. Supervisor: Shorena Kakhidze, Professor;