შეხვედრის მსვლელობისას სტუდენტებმა დეტალური ინფორმაცია მიიღეს სანდროს ანტრეპრენერული გზის, მის მიერ დაფუძნებული სტარტაპების განვითარების ეტაპებისა და საერთაშორისო სტარტაპ აქსელერატორ 500 Global-ის პროგრამაში მონაწილეობის გამოცდილების შესახებ.
სპიკერმა ყურადღება გაამახვილა იმ პრაქტიკულ გაკვეთილებზე და გამოწვევებზე, რომლებიც თან ახლდა ტექნოლოგიური იდეების რეალურ ბიზნესად გარდაქმნის პროცესს.
სანდრო ბოლქვაძე არის კავკასიის უნივერსიტეტის კურსდამთავრებული და რამდენიმე წარმატებული ტექნოლოგიური სტარტაპის თანადამფუძნებელი და CEO მათ შორის: Sfero და Widgera.
ღონისძიების ფარგლებში სტუდენტებს შესაძლებლობა ჰქონდათ, სანდროსგან მიეღოთ პრაქტიკული რჩევები ანტრეპრენერული საქმიანობის დაწყებისა და საერთაშორისო ბაზარზე გასვლის სტრატეგიების შესახებ. შეხვედრა წარიმართა ინტერაქტიულ ფორმატში, სადაც სტუდენტებს მიეცათ შესაძლებლობა დაესვათ მათთვის საინტერესო კითხვები.

Caucasus University Innovation and Entrepreneurship Center, as part of the "Meet the Startuper" series, hosted a meeting with Georgian entrepreneur, tech startup co-founder, and CEO Sandro Bolkvadze.
During the meeting, students received detailed information about Sandro’s entrepreneurial journey, the development stages of the startups he founded, and his experience participating in the international startup accelerator program 500 Global.
The speaker emphasized the practical lessons and challenges that accompanied the process of turning technological ideas into real businesses.
Sandro Bolkvadze is a graduate of Caucasus University and the co-founder and CEO of several successful tech startups, including Sfero and Widgera.
As part of the event, students had the opportunity to receive practical advice from Sandro on starting an entrepreneurial venture and strategies for entering international markets. The meeting was conducted in an interactive format, allowing students to ask questions of interest.