კავკასიის უნივერსიტეტში თანასწორობის კლუბის ინიციატივით გაიმართა შეხვედრა ლიეტუვის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან საქართველოში, დარიუს ვიტკაუსკასთან.
ელჩმა სტუდენტებს გაუზიარა ლიეტუვის გამოცდილება ევროკავშირში გაწევრიანების გზაზე, თუ როგორ შეიცვალა ქვეყანა ამ პროცესის შედეგად და რა ახალი შესაძლებლობები გაუჩნდათ, განსაკუთრებით ახალგაზრდებს, განვითარებისა და ახალი პერსპექტივების კუთხით.
შეხვედრის მეორე ნაწილი კითხვა-პასუხის ფორმატში გაიმართა და სტუდენტებს საშუალება მიეცათ, დაესვათ მათთვის საინტერესო კითხვები.

Meeting with the Ambassador of the Republic of Lithuania
At the initiative of the Equality Club at Caucasus University, a meeting was held with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Lithuania to Georgia, Mr. Darius Vitkauskas.
During the discussion, the Ambassador shared Lithuania’s experience on its path to joining the European Union. He highlighted the transformations that took place as a result of this process and emphasized the new opportunities it created—particularly for young people—in terms of development and future prospects.
The second part of the meeting was conducted in a Q&A format, allowing students to engage directly with the Ambassador and ask questions of particular interest to them.