6 აგვისტოს, საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსა და საქართველოში ავტორიზებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის ხელმოწერის ცერემონია გაიმართა.
ცერემონიას კავკასიის უნივერსიტეტის და უნივერსიტეტების პრეზიდენტთა საერთაშორისო ასოციაციის პრეზიდენტი კახა შენგელია ესწრებოდა, რომელმაც აღნიშნულ მემორანდუმს მოაწერა ხელი.
შეთანხმება სამხედროებისა და მათი ოჯახის წევრებისთვის განათლების მიღების ხელშეწყობას ითვალისწინებს, მათი თანამედროვე მოთხოვნების შესატყვისი კომპეტენციის მქონე სპეციალისტებად ჩამოყალიბებას და იმ გამოწვევების დაძლევაში მონაწილეობის მიღებას, რომლებიც არსებობს სამხედრო საქმის პოპულარიზებისა და სამხედრო მოსამსახურეებზე ზრუნვის სოციალური პოლიტიკის მიმართულებით.
გარდა ამისა, მემორანდუმის ფარგლებში, დაგეგმილია უმაღლეს სასწავლებლებში სამინისტროს ხელმძღვანელების მიერ საჯარო ლექციების, სამხედრო ქვედანაყოფებში ექსკურსიების, შემეცნებით-საგანმანათლებლო პროექტების და სამხედრო თემატიკის შესახებ სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის განხორციელება.
ხელისმოწერის ცერემონიაზე სიტყვით წარსდგნენ საქართველოს თავდაცვის მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი და საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი.

On August 6, a signing ceremony of the Memorandum of Cooperation was held between the Ministry of Defense of Georgia and the authorized higher education institutions in Georgia.
The ceremony was attended by Dr. Kakha Shengelia, President of Caucasus University and the International Association of University Presidents, who signed the memorandum.
The agreement provides for the promotion of education for the military and their families, the development of specialists with the competence to meet modern requirements, and their participation in addressing the challenges of promoting military service and social care for military personnel. In addition, within the framework of the memorandum, it is planned for the heads of the Ministry to conduct public lectures, excursions to military units, cognitive-educational projects and military research activities by the in higher education institutions.
The Minister of Defense of Georgia, Mr. Irakli Gharibashvili and the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mr. Mikheil Chkhenkeli delivered speeches at the signing ceremony.