საჯარო ლექცია თემაზე - ურთიერთქმედების გამოკვეთა: საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების (ICT) მოდერატორული როლი განახლებად ენერგიასა და ადამიანის განვითარებას შორის კავშირში BRICS-ის ქვეყნებში
30 აპრილი 2026
29 აპრილს, კავკასიის უნივერსიტეტისა და ფრანგულ-ქართული უნივერსიტეტის თანამშრომლობის ფარგლებში, კავკასიის ეკონომიკის სკოლის სტუდენტებისთვის და აკადემიური პერსონალისთვის გაიმართა კიდევ ერთი საჯარო ლექცია თემაზე - “ურთიერთქმედების გამოკვეთა: საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების (ICT) მოდერატორული როლი განახლებად ენერგიასა და ადამიანის განვითარებას შორის კავშირში BRICS-ის ქვეყნებში.”
ღონისძიება კავკასიის უნივერსიტეტის საერთაშორისო დეპარტამენტის დირექტორის, ქეთევან კარბაიას მისასალმებელი სიტყვით გაიხსნა.
ლექციას წარუძღვა კავკასიის უნივერსიტეტის ეკონომიკის სკოლის აფილირებული პროფესორი, აზერ დილანჩიევი. საჯარო ლექციის ფარგლებში განხილული იყო თუ როგორ გავლენას ახდენს ICT ენერგომოხმარებასა და ადამიანის განვითარებას შორის კავშირზე BRICS-ის ქვეყნებში 2010–2023 წლების მონაცემების საფუძველზე. ასევე, აღინიშნა, რომ განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია განახლებადი ენერგიისა და ტექნოლოგიების განვითარება, ვინაიდან მათი ერთობლიობა უფრო ეფექტიან შედეგს განაპირობებს.
აღსანიშნავია, რომ თანამშრომლობის ფარგლებში, სამომავლოდ კვლავ იგეგმება საჯარო ლექციები, რომლებიც კავკასიის უნივერსიტეტის ეკონომიკის სკოლის სტუდენტებსა და აკადემიურ პერსონალს მისცემს შესაძლებლობას გაიზიარონ გამორჩეული სპეციალისტების გამოცდილება და მიიღონ რჩევები საუკეთესო პრაქტიკიდან გამომდინარე.

On April 29, within the framework of cooperation between Caucasus University and the French-Georgian University, another public lecture was held for students and academic staff of the School of Economics at Caucasus University. The topic of the lecture was - “Unveiling the Interplay: ICT as a Moderator in the Renewable Energy and Human Development Nexus within BRICS Countries”.
The event was opened with a welcome speech by Ketevan Karbaia, Director of the International Department of Caucasus University.
The lecture was delivered by Azer Dilanchiev, an affiliated professor at the School of Economics of Caucasus University. Within the lecture, it was discussed how ICT influences the relationship between energy consumption and human development in BRICS countries, based on data from 2010–2023. It was also emphasized that the development of renewable energy and technology is particularly important, as their combination leads to more effective outcomes.
It is worth noting that, within the framework of this cooperation, more public lectures are planned in the future. These will provide students and academic staff of the School of Economics at Caucasus University with opportunities to share the experience of distinguished specialists and receive advice based on best practices.