11-13 მაისს, კავკასიის უნივერსიტეტში პროექტის - PROVE „ღირებულებითი განათლების პოპულარიზაცია სამხრეთ კავკასიის უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში“, Erasmus+-ის უმაღლესი განათლების შესაძლებლობების განვითარების პროგრამის (CBHE) ფარგლებში ჩატარდა სამდღიანი სამუშაო შეხვედრა, რომელიც მიზნად ისახავდა სტუდენტური ინიციატივების გაძლიერებასა და თემის საჭიროებებზე ორიენტირებული აქტივობების დაგეგმვას (Community Action Plan Development).
შეხვედრის ფარგლებში სტუდენტებმა მიიღეს ინფორმაცია თემის მხარდაჭერის (Community Action) ძირითად მახასიათებლებზე; იმსჯელეს საკუთარ ღირებულებებზე, გაეცნენ ღირებულებით სწავლებასა და ცოდნაზე დაფუძნებული განათლების (VaKE - Values and Knowledge Education) პრინციპებს და სერვისზე დაფუძნებული სწავლების (Service- Learning) სტრატეგიებს.
მოახდინეს საკუთარ თემში პრობლემების იდენტიფიცირება და თემზე ორიენტირებული აქტივობების სამოქმედო გეგმის (Community Action Plan) შემუშავება, რაც მომავალი სტუდენტური სათემო ინიციატივების საფუძველი გახდება.
აღნიშნული შეხვედრა გაიმართა პროექტ “PROVE” - ის ფარგლებში, რომელიც ფოკუსირებულია სამშვიდობო განათლებაზე და ეფუძნება ღირებულებითი განათლების VaKE მიდგომას (VaKE -Values and Knowledge Education).
ეს არის ინოვაციური, სტუდენტზე ორიენტირებული მეთოდი, რომელიც აერთიანებს ღირებულებებზე დაფუძნებულ და კვლევაზე ორიენტირებულ სწავლებას.
აღნიშნული პროექტი ხორციელდება ავსტრიის, საბერძნეთის, საქართველოსა და სომხეთის საგანმანათლებლო ორგანიზაციების/უნივერსიტეტების თანამშრომლობით.

On May 11–13, within the framework of the PROVE project “Promoting Values Education in Higher Education Institutions of the South Caucasus”, implemented under the Erasmus+ Capacity Building in Higher Education (CBHE) program, a three-day workshop was held at Caucasus University. The workshop aimed to strengthen student initiatives and support the development of community needs-based activities through Community Action Plan development.
During the workshop, students received information about the key characteristics of community action and support initiatives. Participants discussed their personal values and became acquainted with the principles of Values and Knowledge Education (VaKE) and Service-Learning strategies.
Students also identified challenges within their own communities and developed Community Action Plans focused on community-oriented activities, which will serve as the foundation for future student-led community initiatives.
The workshop was organized within the framework of the PROVE project, which focuses on peace education and is based on the VaKE (Values and Knowledge Education) approach. This is an innovative, student-oriented methodology that integrate values-based and research-oriented teaching.
The Project is implemented in cooperation with educational organizations/universities from Austria, Greece, Georgia and Armenia.