23 ივლისს, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და CENN-ის თანამშრომლობით ბულაჩაურის მწვანე ცენტრში ახალი სტუდენტური პროგრამის - მწვანე ეკონომიკის სკოლის - საზეიმო გახსნა გაიმართა. პროგრამა მიზნად ისახავს საუნივერსიტეტო რესურსების დაკავშირებას მიმდინარე სახელმწიფო და საერთაშორისო ეკონომიკურ პროგრამებთან.
მდგრადი განვითარების მიზნებისა და სოფლის განვითარების სტრატეგიული ამოცანების შესასრულებლად და „მწვანე ეკონომიკის სკოლის“ მხარდასაჭერად, CENN-თან გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრმა, ეროვნულმა სატყეო სააგენტომ, კავკასიის უნივერსიტეტმა და სხვა პარტნიორმა უნივერსიტეტებმა მრავალმხრივი ურთიერთანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმეს. ღონისძიებას ესწრებოდნენ კავკასიის ბიზნესის სკოლის დეკანი ელენე ჯღარკავა და კავკასიის ეკონომიკის სკოლის დეკანი იოსებ ბერიკაშვილი.
მემორანდუმის მიზანია, მხარი დაუჭიროს საჯარო, სამოქალაქო და კერძო თანამშრომლობის შექმნას – ინდივიდუალური და ერთობლივი შესაძლებლობების გამოსავლენად, რომელიც ხელს შეუწყობს კვლევისა და სტაჟირების საუნივერსიტეტო პროგრამას – „მწვანე ეკონომიკის სკოლა“ – და მასში მონაწილე სტუდენტებს, რათა მათ განავითარონ მდგრადი ტყითსარგებლობის ბიზნესმოდელები, რომელიც დაეყრდნობა ტყის მდგრადი მართვის პრინციპებს, მოერგება ადგილობრივ შესაძლებლობებს და უპასუხებს თანამედროვე ბაზრის მოთხოვნებს.
პროგრამის გახსნაზე შეკრებილ სტუდენტებს, სხვადასხვა უნივერსიტეტის რექტორებს და მოწვეულ სტუმრებს სიტყვით გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ გელა ხანიშვილმა მიმართა, რომელმაც ყურადღება გაამახვილა პროგრამაში მონაწილე სტუდენტებისთვის დაფინანსების შესაძლებლობებზე მცირე ბიზნესისა და ადგილობრივი ეკონომიკის განვითარების ხელშეწყობისთვის მიმდინარე ინიციატივების ფარგლებში.
პროგრამაში მონაწილეობს კონკურსის წესით შერჩეული კავკასიის უნივერსიტეტის 6 სტუდენტი, რომლებიც გადამზადდებიან და განაწილდებიან საქართველოს რეგიონებში ტყის რესურსების გამოყენების საოჯახო, კერძო, სათემო, მუნიციპალური, ან ეროვნული მოდელების შესამუშავებლად.
„მწვანე ეკონომიკის სკოლის“ პროგრამის ორგანიზატორია CENN, გარემოსდაცვთი არასამთავრობო ორგანიზაცია - მწვანე ეკონომიკის ელჩი სამხრეთ კავკასიაში. ინიციატივა ხორციელდება პროექტის - ტყის მდგრადი მართვა სოფლის განვითარებისათვის ფარგლებში, ავსტრიის თანამშრომლობა განვითარებისათვის ფინანსური მხარდაჭერით.

On July 23, Ministry of Environment Protection and Agriculture and CENN held a solemn opening of the new student program - Green School of Economics in Bulachauri Green Center. The program aims to connect the university resources with the current national and international economic programs.
CENN, Environmental Information and Education Center, National Forestry Agency, Caucasus University and other partner universities have signed a memorandum of cooperation to support sustainable development and rural development strategies and the "Green School of Economics ". The event was attended by the Dean of Caucasus School of Business, Ms. Elene Jgharkava and the Dean of Caucasus School of Economics Mr. Ioseb Berikashvili.
The memorandum aims to support the public, civil and private cooperation to create - individual and joint opportunities for the future, to promote research and training university program - "Green Economy" – and to allow the participating students to develop sustainable forest management business models based on the stable forest management principles and meeting current market requirements.
Students, rectors and invited guests from various universities were addressed by the Deputy Minister of Environment and Agriculture Mr. Gela Khanishvili, who focused on the financing opportunities for participating students in the frames of small businesses and initiatives for local economic development.
The organizer of "Green School of Economics" program is CENN, Environmental NGO - Green Economy Ambassador in the South Caucasus. The initiative is implemented in the framework of the project - Forest Sustainable Management for Rural Development with financial support from Austrian Cooperation for Developmental.