ერასმუს+ ჟან მონეს კათედრამ „ევროპის კავშირი მშვიდობის, კეთილდღეობისა და უსაფრთხოებისათვის“ (Jean Monnet Chair: 101175522 — EU-PPS) 2025 წლის, 2 აპრილს, მესამედ უმასპინძლა საკვირაო სკოლას „თანამედროვე საერთაშორისო გამოწვევები და საქართველოს ევროპეიზაცია“.
საკვირაო სკოლის მუშაობაში მონაწილეობდა ოცზე მეტი მასწავლებელი როგორც საჯარო, ისე კერძო სკოლებიდან, მათ შორის დევნილთა და ეთნიკური უმცირესობებით დასახელებული რეგიონების სკოლებიდან. მასწავლებლებს მიესალმა კავკასიის უნივერსიტეტის ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის დეკანი დავით ნატროშვილი.
საკვირაო სკოლის მუშაობას უძღვებოდა კათედრის პროფესორი გურანდა ჭელიძე. იგი შეეხო საკითხებს ევროკავშირის ისტორიის, საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობების, ევროკავშირის გაფართოების სპეციფიკის, რუსეთის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ განხორციელებული აგრესიისა და საერთაშორისო პროცესებზე მისი გავლენის შესახებ; საუბარი შეეხო ევროკავშირის გაფართოების 2023 და 2024 პაკეტებს, დღეს საქართველოს ევროპეიზაციასთან დაკავშირებულ გამოწვევებსა და შესაძლებლობებს. სპიკერმა ასევე წინა პლანზე წამოწია ის მიღწევები და უპირატესობები, რომლებიც გააჩნია ევროპის კავშირს მშვიდობის, კეთილდღეობისა და უსაფრთხოების უზრუნველყოფისათვის. შეხვედრა ჩატარდა საკვირაო სკოლისათვის შემუშავებული მოდულისა და დღის წესრიგის შესაბამისად. მასწავლებლებს ჰქონდათ შესაძლებლობა დაესვათ კითხვები მათთვის საინტერესო საკითხების შესახებ. დაისახა საინტერესო სამომავლო გეგმები თანამშრომლობის შესახებ.

The Jean Monnet Chair “European Union for Peace, Prosperity and Security” (Jean Monnet Chair: 101175522 - EU-PPS) for the third time in the spring semester of the 2024/2025 academic year hosted Sunday School “Current International Challenges and the Europeanisation of Georgia”.
More than twenty teachers from public and private schools, including IDPs and ethnic minority schools participated in it. David Natroshvili, Dean of the School of Humanities and Social Sciences at Caucasus University, welcomed the Sunday School participants.
The Sunday School was conducted by the Chair’s Professor Guranda Tchelidze. She told about the history of the European Union, Georgia-EU relations, Russia's aggression against Ukraine and its impact on international processes. The EU enlargement packages for 2023 and 2024 were discussed, as well as problems and opportunities related to the Europeanisation of Georgia today. The Speaker also placed particular emphasis on the accomplishments and benefits that the European Union has realised in terms of maintaining peace, promoting prosperity, and ensuring security. The meeting was held in accordance with the developed module and agenda for Sunday School. Participants had the opportunity to discuss questions on issues of their interest.