20 სექტემბერს, კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორ მზია მიქელაძის სახელობის საკონფერენციო დარბაზში გაიმართა ლექცია–სემინარი: ,,ტაო-კლარჯეთის კულტურის ძეგლების 2016 წლის ექსპედიციების სიახლეები’’.
პროექტის სამეცნიერო ხელმძღვანელმა, პროფესორმა თემურ ხუციშვილმა საზოგადოებას წარუდგინა 2016 წელს ისტორიულ ტაოში ახლად გამოვლენილი ძეგლები, აქვე წარმოდგენილი იყო ფოტო და ვიდეო მასალა.
პროექტი: ,,თურქეთში მდებარე ქათული ისტორიული მხარეების კოლა-არტანისა და ტაო-კლარჯეთის ქართული მატერიალური კულტურის ძეგლების კატალოგი’’ 2014 წელს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდმა დააფინანსა და დღემდე წარმატებით ხორციელდება.
პროექტის ფარგლებში მესამე წელია ისტორიულ ტაო-კლარჯეთში ხორციელდება სამეცნიერო ექსპედიციები, ამ პერიოდში ათობით უცნობი ძეგლი გამოვლინდა:
- 2014 წელი - კოლა-არტაანი - 156 კულტურის ძეგლი
- გადამოწმდა 314 სოფელი
- 2015 წელი - კლარჯეთი - 108 კულტურის ძეგლი
- გადამოწმდა 283 სოფელი
- 2016 წელი - ტაო - 150 კულტურის ძეგლი
ექსპედიციები ნოემბრამდე გაგრძელდება, ხოლო 2016 წლის ბოლოს, პროექტის დასასრულს გამოიცემა ტაო-კლარჯეთის კულტურის ძეგლების სამტომეული.
განმახორციელებელი ორგანიზაცია: ,,კავკასიის უნივერსიტეტი’’, ,,საქართველოს კულტურისა და ტურისტული რესურსების კვლევის ცენტრი’’.

News on Expeditions of Tao-Klarjeti Cultural Monuments 2016
On September 20, at the conference hall of Caucasus University, Professor Mzia Mikeladze held a lecture-seminar: "News on Expeditions of Tao-Klarjeti Cultural Monuments 2016".
The project's scientific director, Professor Temur Khutsishvili, presented newly discovered monuments in historic Tao in 2016, as well as photo and video material.
Project: "Catalog of the Georgian Material Culture Monuments of the Kola-Artan and Tao-Klarjeti Historical Sites of Turkey" funded by Shota Rustaveli National Science Foundation in 2014 and is still being successfully implemented.
Within the framework of the project, scientific expeditions have been carried out in historical Tao-Klarjeti for the third year, during this period dozens of unknown monuments were revealed:
2014 - Kola-Artan - 156 cultural monuments
314 villages were checked
2015 - Klarjeti - 108 cultural monuments
283 villages were checked
2016 - Tao - 150 cultural monuments
The expeditions will last until November, and by the end of 2016, the end of the project will include the publication of the Tao-Klarjeti Cultural Monuments.
Implementing organization: Caucasus University, Center for Research of Georgian Culture and Tourism Resources.