„ილიას ხუთშაბათები“ ქმნის დიალოგის სივრცეს აკადემიურ წრეებს, სტუდენტებსა და მოწვეულ სპიკერებს შორის. ინიციატივა მიზნად ისახავს აკადემიური დისკურსის გაძლიერებას, აქტუალური საკითხების მრავალმხრივ გააზრებას და უნივერსიტეტის სივრცის გახსნას ფართო აუდიტორიისთვის.
ღონისძება გახსნა საქართველოს შემსწავლელი საერთაშორისო კვლევის ცენტრის ხელმძღვანელმა, ასოცირებულმა პროფესორმა ნანა შარიქაძემ. დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა, პროფესორმა კახა შენგელიამ.
„ილიას ხუთშაბათების“ პირველი სტუმარი გახლდათ კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორი და ქართული ფილოლოგიის პროგრამის ხელმძღვანელი - მარიამ მანჯგალაძე თემით - ენა და იდეოლოგია: პოლიტიკური დისკურსის ლინგვისტური განზომილება“.

“Ilia’s Thursdays” creates a space for dialogue between academics, students, and invited speakers. The initiative aims to strengthen academic discourse, promote multidimensional analysis of pressing issues, and open the university space to a broader audience.
The event was opened by the Head of the International Research Center for Georgian Studies, Associate Professor Nana Sharikadze. The President of Caucasus University, Professor Kakha Shengelia, addressed the audience with welcoming speech.
The first guest speaker of the series was Professor Mariam Manjgaladze, Professor at Caucasus University and Head of the Georgian Philology Program. She delivered a public lecture titled: “Language and Ideology: The Linguistic Dimension of Political Discourse.”