კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორის, თენგიზ ვერულავას, პროექტმა „დიაგნოზით შეჭიდული ჯგუფებით საავადმყოფოების დაფინანსება: მსოფლიო გამოცდილება და რეკომენდაციები საქართველოსთვის“, შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის „საგამომცემლო სახელმწიფო სამეცნიერო საგრანტო კონკურსში“ გაიმარჯვა.
წარდგენილი პროექტი სამეცნიერო მიმართულებით "მედიცინისა და ჯანმრთელობის მეცნიერებანი“ შეფასდა 29 ქულით (მაქსიმალური 30 ქულიდან).
პროექტი მიზნად ისახავს კომპლექსურად შეისწავლოს დიაგნოზთან შეჭიდული ჯგუფებით ჰოსპიტალური სექტორის დაფინანსების მეთოდი არსებული მსოფლიო გამოცდილების ანალიზის საფუძველზე, გამოავლინოს საქართველოში მის დანერგვასთან დაკავშირებული პრობლემები და შეიმუშაოს სათანადო რეკომენდაციები.
2022 წლიდან საქართველოში საყოველთაო ჯანდაცვის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში დაიწყო საავადმყოფოების დაფინანსების დიაგნოზთან შეჭიდული ჯგუფების (Diagnosis-Related Groups – DRG) მეთოდის დანერგვა, რომელიც მსოფლიოში აღიარებულია, როგორც ყველაზე სამართლიანი სატარიფო სისტემა. ახალ მეთოდზე გადასვლის შემდეგ შეიცვალა გადახდის პრინციპი. წინათ ყველა კლინიკას თავისი ტარიფი ჰქონდა და სახელმწიფო არ არეგულირებდა პაციენტის თანაგადახდის მოცულობას, შედეგად პაციენტს სხვადასხვა სამედიცინო ორგანიზაციასთან 30, 20, 10 პროცენტიანი ოფიციალური თანაგადახდის გარდა დამატებით უწევდა მნიშვნელოვანი თანხის გადახდა, რაც სერიოზულ ტვირთად აწვებოდა პაციენტს.
დიაგნოზთან შეჭიდული ჯგუფებით დაფინანსებაზე გადასვლის შემდეგ კლინიკას უფლება არ აქვს ოფიციალური თანაგადახდის გარდა, პაციენტისგან მოითხოვოს დამატებითი გადახდა, რაც ხელს უწყობს ჯანდაცვის სერვისებზე პაციენტის ფინანსურ ხელმისაწვდომობას, ხარჯების შეკავებას, რაც დადებითად აისახება მოსახლეობის კმაყოფილებაზე.
ზემოთაღნიშნული მიუთითებს იმ მნიშვნელობაზე, რომელიც მსგავსი დიაგნოზების ჯგუფებით დაფინანსების მეთოდს გააჩნია ჯანდაცვის სერვისებზე მოსახლეობის ფინანსური ხელმისაწვდომობის გაზრდაში ნებისმიერი ქვეყნისთვის და განსაკუთრებით საქართველოსათვის, სადაც მოსახლეობის სოციალური ფონი საკმაოდ დაბალია და მიუხედავად საყოველთაო ჯანდაცვის სახელმწიფო პროგრამის არსებობისა, ჯანდაცვის ხელმისაწვდომობის საკითხი სრულყოფილად გადაჭრილი არ არის.

The project of Caucasus University Professor Tengiz Verulava is the winner of the Rustaveli National Science Foundation grant competition
22 November 2023
The project titled "Hospital Financing by DRGs: Global Practices and Suggestions for Georgia," led by Tengiz Verulava, a professor at Caucasus University, won the "Publishing State Scientific Grant Competition" organized by the Shota Rustaveli National Science Foundation.
The project submitted under the scientific category of "Medicine and Health Sciences" received 29 points out of 30.
The project aims to comprehensively study the method of financing the hospital sector with DRG based on the analysis of the existing world experience, identify the problems related to its implementation in Georgia and develop appropriate recommendations.
Starting from 2022, the State Program of Universal Health Care has initiated the implementation of the Diagnosis-Related Groups (DRG) method, recognized as the fairest tariff system globally, for financing hospitals. After switching to the new method, the principle of payment was changed. In the previous system, each clinic had its own rates, and the state did not regulate the patient co-payment amount. As a result, the patient had to pay a significant amount of money in addition to the official co-payment of 30, 20, 10 percent with various medical organizations, which was a serious burden to the patient.
After transitioning to financing with Diagnosis-Related Groups, the clinic has no right to request additional payment from the patient in addition to the official co-payment, which contributes to the patient's financial access to health services, cost containment, which positively affects the satisfaction of the population.
The above indicates the importance of the method of financing with groups of similar diagnoses in increasing the financial access of the population to health services for any country, and especially for Georgia, where the social background of the population is quite low and despite the existence of a universal health care state program, and  the issue of access to health care is not fully resolved.