20 ნოემბერს, კავკასიის უნივერსიტეტის ბავშვის უფლებათა ცენტრის ორგანიზებით, გაიმართა მეორე საერთაშორისო კონფერენცია თემაზე - „ბავშვის უფლებები მართლმსაჯულების პროცესში - საუკეთესო ევროპული და ამერიკული გამოცდილება“.
კონფერენციამ თავი მოუყარა, როგორც ქართველ ისე უცხოელ პროფესორებს და დარგის ექსპერტებს, მოსამართლეებს, ადვოკატებს, სახელმწიფო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს, პრაქტიკოს იურისტებს სხვადასხვა უწყებებიდან, ბავშვის უფლებებზე მომუშავე საერთაშორისო ორგანიზაციებს, რომლებმაც იმსჯელეს ბავშვის უფლებების სწავლების საკითხებზე უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში, ბავშვთა სექსუალური ექსპლუატაციის და სექსუალური ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლისას არსებული მიღწევებსა და გამოწვევებზე, კანონთან კონფლიქტში მყოფი, დაზარალებული და მოწმე ბავშვების უფლებებზე სისხლის სამართლის პროცესში, ბავშვთა უფლებრივ მდგომარეობაზე სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ პროცესში და ა.შ
გამართული დისკუსიების ფარგლებში, მონაწილეებმა შეიმუშავეს არსებული გამოწვევების დაძლევის გზები.
აღსანიშნავია ასევე, რომ უახლოეს მომავალში გამოიცემა კონფერენციის მოხსენებების კრებული, რომელიც უფასოდ გავრცელდება იურიდიულ წრეებში.

On November 20, the Second International Conference on “- A Child-Friendly Justice System and Child Rights – The Best European and American Experience” was held, organized by the Caucasus University Child Rights Center.
The conference brought together Georgian and international professors, experts in the field, judges, lawyers, representatives of state and non-governmental organizations, practicing lawyers from various agencies, and international organizations working on children's rights. They discussed a range of topics, including the teaching of children's rights in higher educational institutions, achievements and challenges in combating child sexual exploitation and sexual violence, the rights of children in conflict with the law, the protection of victims and witnesses in criminal proceedings, and children's rights in civil and administrative proceedings.
During the discussions, the participants developed ways to overcome existing challenges.
It is also worth noting that a collection of conference proceedings will be published in the near future, which will be distributed free of charge in legal circles.