22 ივნისს, ბიზნესისა და ეკონომიკის სკოლების საერთაშორისო საზოგადოება NIBES-ის ორგანიზებით გაიმართა მეორე კვლევითი სამუშაო შეხვედრა თემაზე: Transforming Educational Practices in Business Education.
კავკასიის ბიზნესის სკოლის დეკანმა, ელენე ჯღარკავამ შეხვედრაზე პრეზენტაცია ჩაატარა თემაზე: COVID19: Why we still need more practical components in academic programs. სამუშაო შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღეს NIBES-ის წევრმა ბიზნესისა და ეკონომიკის სკოლის პროფესორებმა.
კავკასიის უნივერსიტეტი 2007 წლიდან NIBES-ის გლობალური ქსელის წევრია. ორგანიზაცია აერთიანებს 21 ქვეყნის ბიზნესისა და ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლებს და ხელს უწყობს თანამშრომლობას სტუდენტებისა და პერსონალის გაცვლითი პროგრამების, ერთობლივი კვლევების, სტაჟირებების და სხვა ინოვაციური პროექტების განხორციელებით.

The second NIBES research workshop was held remotely
On June 22, the Network of International Business and Economics Schools (NIBES) organized a second research workshop on the topic: Transforming Educational Practices in Business Education.
The Dean of Caucasus School of Business, Elene Jgharkava, made a presentation on the topic "COVID19: Why we still need more practical components in academic programs." The workshop was attended by members of NIBES, professors from the Schools of Business and Economics.
Caucasus University has been a member of the NIBES global network since 2007. The organization brings together international schools of business and economics from 21 countries and promotes collaboration through student and staff exchange programs, joint research, internships and other innovative projects.