ტურიზმის სკოლის აფილირებულმა პროფესორმა და PMCG-ის მთავარმა კონსულტანტმა - გიორგი ბრეგაძემ, კავკასიის ტურიზმის სკოლის UNWTO TedQual-ით სერტიფიცირების და რესერტიფიცირების წარმატებული გამოცდილება ბოსნია და ჰერცოგოვინას უნივერსიტეტებს (University of East Saraevo and University of Tuzla) გაუზიარა.
პროცესი მხარდაჭერილია ბოსნია და ჰერცოგოვინას USAID-ის წარმომადგენლობის მიერ და მიზნად ისახავს ბოსნია ჰერცოგოვინას იმ უნივერსიტეტების მხარდაჭერას, რომლებსაც ანალოგიური პროცესი ზაფხულში ელით.
TedQual - სერტიფიცირების სისტემა არის მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი დონის სტანდარტი განათლების სისტემაში ტურიზმის მიმართულებით, რომელიც ადმინისტრირებულია UNWTO-ს მიერ და ამოწმებს ტურიზმის პროგრამების პედაგოგიურ და ორგანიზაციულ გამართულობას და ეფექტიანობას.

Giorgi Bregadze, an affiliated professor of the School of Tourism and the main consultant of PMCG, shared the successful experience of certification and re-certification of the Caucasus Tourism School with UNWTO TedQual to the University of East Sarajevo and the University of Tuzla.
The process is supported by the USAID office in Bosnia and Herzegovina and aims to support those universities in Bosnia and Herzegovina that are expecting a similar process in the summer.
Caucasus University is the first in Georgia and one of the first in the region to successfully pass the TedQual certification process of the United Nations World Tourism Organization in 2020, and this year the accreditation period was extended by 3 years.
TedQual - the certification system is one of the world's highest-level standards in the tourism education system, which is administered by UNWTO and verifies the pedagogical and organizational soundness and effectiveness of tourism programs.