22–24 აპრილს, ევროკომისიის მიერ დაფინანსებული Erasmus+ პროგრამის უმაღლესი განათლების შესაძლებლობების განვითარების (CBHE) ფარგლებში, პროექტ PROVE – „ღირებულებითი განათლების ხელშეწყობა სამხრეთ კავკასიის უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში“ – ჩატარდა აკადემიური პერსონალისთვის ტრენინგები „როგორ ვასწავლოთ ღირებულებები?“
ტრენინგის მიზანი იყო კავკასიის უნივერსიტეტის აკადემიური პერსონალი გაცნობოდა თუ რას გულისხმობს ღირებულებითი განათლება და როგორ შეიძლება იქცეს აკადემიური შინაარსი ღირებულებების ფორმირების ინსტრუმენტად; როგორ არის შესაძლებელი გლობალიზაციისა და ხელოვნური ინტელექტის ეპოქაში უნივერსიტეტმა ჩამოაყალიბოს ეთიკური ცნობიერების, სოციალური პასუხისმგებლობის, კრიტიკული აზროვნების მქონე პროფესიონალები.
პროექტი ფოკუსირებულია სამშვიდობო განათლებაზე, რომელიც ეფუძნება ღირებულებით სწავლებასა და ცოდნაზე დაფუძნებული განათლების (VaKE - Values and Knowledge Education) მიდგომებს. ეს არის ინოვაციური, სტუდენტზე ორიენტირებული მეთოდი, რომელიც აერთიანებს ღირებულებებზე დაფუძნებულ და კვლევაზე ორიენტირებულ სწავლებას. პროექტის მიზანია ამ მიდგომის ინტეგრირება აკადემიურ პროგრამებში და პარტნიორებს შორის თანამშრომლობის გაძლიერება.
აღნიშნული პროექტი ხორციელდება ავსტრიის, საბერძნეთის, საქართველოსა და სომხეთის ორგანიზაციების/უნივერსიტეტების თანამშრომლობით.

On April 22-24, 2026, within the framework of the Erasmus+ Capacity Building in Higher Education (CBHE) program funded by the European Union, the PROVE Project "Promoting Values Education in South Caucasus Higher Education Institutions" training sessions titled “How to teach values?” for the academic staff of Caucasus University were held.
The primary goal of the training was to introduce Caucasus University academic staff to the concept of values-based education and how academic content can serve as a tool for shaping values; How universities can develop ethically aware, socially responsible, and critically minded professionals in the era of globalization and artificial intelligence.
The Program focuses on peace education, based on the approaches of The Values and Knowledge Education (VaKE). This is an innovative, student-oriented methodology that integrate values-based and research-oriented teaching. The project aims to integrate this approach into academic programs and strengthen cooperation between partners.
The Project is implemented in cooperation with organizations/universities from Austria, Greece, Georgia and Armenia.