WAAS-ის კონფერენცია და გენერალური ასამბლეა
16 თებერვალს, მსოფლიო ხელოვნებისა და მეცნიერების აკადემიის (WAAS) ორგანიზებით გაიხსნა კონფერენცია და გენერალური ასამბლეა "A Planetary Moment", WAAS-ის 60 წლის თავის აღსანიშნავად.
კავკასიის უნივესიტეტისა და უნივერსიტეტთა პრეზიდენტების საერთაშორისო ასოციაციის პრეზიდენტი, კახა შენგელია მონაწილეობდა პანელში, სახელწოდებით: "მსოფლიო უნივერსიტეტის კონსორციუმი (World University Consortium)".
პანელზე საუბარი იყო დღევანდელი რეალობისა და მოთხოვნების ახალ ტალღაზე და ფასების ზრდაზე. ონლაინ შეხვედრაზე ისაუბრეს სოციალური ევოლუციის დაჩქარებულ ტემპზე, რომელიც უზრუნველჰყოფს მსოფლიოში ხელმისაწვდომი და ხარისხიანი უმაღლესი განათლების აუცილებლობას.
კონფერენციას ესწრებოდნენ მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან. მომხსენებლებს შორის კახა შენგელიასთან ერთად იყვნენ: ირინა ბოკოვა, იუნესკოს გენერალური დირექტორი (2009-2017); რალფ ვოლფი, დამფუძნებელი და პრეზიდენტი, ხარისხის უზრუნველყოფის საკითხთა პალატა; FWAAS ისმაილ სერაგელდინი, მსოფლიო უნივერსიტეტის კონსორციუმის დირექტორი; FWAAS მარსელ ვან დე ვორდე, მსოფლიო უნივერსიტეტის კონსორციუმის დირექტორი და ბოლონიის პროცესის ერთ-ერთი ავტორი; WAAS გერი ჯეიკობსი, ხელოვნებისა და მეცნიერების მსოფლიო აკადემიის დირექტორი.
მსოფლიო უნივერსიტეტის კონსორციუმი ჩამოყალიბდა 2014 წელს WAAS-ის და პარტნიორი ორგანიზაციების მიერ უმაღლესი განათლების დონის ამაღლებისთვის - ახალი მოდელის შინაარსის, პედაგოგიკისა და ტრანსდისციპლინარული, ადამიანზე ორიენტირებული მიდგომის საფუძველზე.

On February 16, the World Academy of Arts and Sciences (WAAS) organized a conference and general assembly called "A Planetary Moment" to mark the 60th anniversary of WAAS.
Dr. Kakha Shengelia, President of Caucasus University and Internation Association of Univerdity Presidents, participated in a panel titled "World University Consortium".
The panel focused on the new surge in demand, soaring costs, and the accelerated pace of social evolution, which provides the need for affordable and quality higher education in the world.
The conference was attended by people from around the world.  Speakers with Dr. Shengelia included: Irina Bokova, Director-General of UNESCO (2009-2017);  Ralph Wolff, Founder and President, The Quality Assurance Commons; FWAAS; Marcel Van de Voorde, Director of the World University Consortium and one of the authors of the Bologna Process;  WAAS; Gary Jacobs, Director of the World Academy of Arts and Sciences.
The World University Consortium was formed in 2014 by WAAS and partner organizations to raise the level of higher education - based on a new paradigm of content, pedagogy and a transdisciplinary, human-centered approach.