25 დეკემბერს კავკასიის უნივერსიტეტში მედიცინისა და ჯანდაცვის მენეჯმენტის სკოლის და ჯანდაცვის პოლიტიკის ინსტიტუტის ორგანიზებით გაიმართა სამეცნიერო კონფერენცია „ჯანდაცვის პოლიტიკის, ეკონომიკისა და სოციოლოგიის აქტუალური საკითხები“. კონფერენციაზე კვლევითი ნაშრომები წარმოადგინეს უნივერსიტეტის კურსის „ჯანდაცვის ეკონომიკა“ სტუდენტებმა (კურსის ხელმძღვანელი თენგიზ ვერულავა).
კონფერენციაზე წარმოდგენილი აბსტრაქტები გამოქვეყნდა კონფერენციის აბსტრაქტების კრებულში, ხოლო საუკეთესო ნაშრომები გამოქვეყნდება სამეცნიერო რეფერირებად ჟურნალში „ჯანდაცვის პოლიტიკის, ეკონომიკის და სოციოლოგიის აქტუალური საკითხები“.
კონფერენციის მიზანია ჯანდაცვის პოლიტიკის, ჯანდაცვის ეკონომიკისა და ჯანდაცვის სოციოლოგიის მიმართულებებით სამეცნიერო კვლევების ხელშეწყობა, კვლევების დონის ამაღლება და განვითარება, სამეცნიერო მიღწევების პოპულარიზაცია, სპეციალისტებისათვის შესაძლებლობის მიცემა, გამოთქვან თავიანთი მოსაზრებები ქვეყანაში და მის ფარგლებს გარეთ პოლიტიკის, ჯანდაცვის ეკონომიკის და ჯანდაცვის სოციოლოგიის სფეროებში მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით.
კონფერენციაზე წარმოდგენილი იყო შემდეგი ნაშრომები:
როზა დევნოზაშვილი - მოსწავლეთა კვების გავლენის შესწავლა აკადემიური მოსწრებაზე
გიორგი ჩხაიძე - უნივერსალური ჯანდაცვის სისტემის გამოწვევები
გიორგი მიქიაშვილი - სამედიცინო სერვისებზე ხელმისაწვდომობის თანასწორობა თურქეთის ჯანდაცვის სისტემაში
ბაჩანა კუთხაშვილი, სანდრო კუთხაშვილი - სომხეთის ჯანდაცვის სისტემის რეფორმები და გამოწვევები
თამარ ფირცხალაიშვილი - ოჯახის ექიმების ცოდნა ძუძუთი კვების პრაკტიკის შესახებ
მარი ახვლედიანი - C ჰეპატიტის ელიმინაციის პროგრამის მიღწევები და გამოწვევები
ნინო გვრიტიშვილი - კლინიკური კვლევა საქართველოში
თეონა დარჩია - რეაბილიტაციის სერვისების მნიშვნელობა და ხელმისაწვდომობა 18 წლამდე შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის საქართველოში
ირაკლი გენძეხაძე, ნიკა ნაროზაშვილი - ტუბერკულოზის მკურნალობის ფინანსური ხელმისაწვდომობა საქართველოში
ანა ყაბანაშვილი და ანი მუსელიანი - ადამიანის პაპილომა ვირუსისა და ვაქცინაციისადმი სტუდენტების ცოდნა და დამოკიდებულება

Scientific Conference "Current Issues in Healthcare Policy, Economics and Sociology"
On December 25, the Scientific Conference "Current Issues in Healthcare Policy, Economics and Sociology" which was held in Caucasus University, was organized by Caucasus School of Medicine and Healthcare and Institute of Health Policy. Research papers were presented by the students of the course "Healthcare Economics" (Mr. Tengiz Verulava - course leader).
Abstracts presented at the conference have been published in the conference abstract collection, and the best papers will be published in the peer-reviewed journal "Current Issues in Healthcare Policy, Economics and Sociology."
The conference aims to support research in the fields of healthcare policy, economics and sociology, develop and raise the level of research, popularize scientific achievements, give specialists opportunities to express their opinions about the current processes, in the country and beyond, in the areas of healthcare policies, economy and sociology.
The following papers were presented at the conference:
• Rosa Devnozashvili - Studying the Impact of Student Nutrition on Academic Performance
• Giorgi Chkhaidze - Challenges of Universal Healthcare System
• Giorgi Mikiashvili - Equality of Access to Medical Services in the Turkish Healthcare System
• Bachana Angkhashvili, Sandro Angkhashvili - Reforms and Challenges of the Armenian Healthcare System
• Tamar Pirtskhalaishvili - Knowledge of Family Physicians about Breastfeeding Practices
• Mari Akhvlediani - Advances and Challenges of the Hepatitis C Elimination Program
• Nino Gvritishvili - Clinical Research in Georgia
• Teona Darchia - Importance and Availability of Rehabilitation Services for Persons with Disabilities up to the Age of 18 in Georgia
• Irakli Gendzekhadze, Nika Narozashvili - Financial Availability of TB Treatment in Georgia
• Ana Kabanashvili and Ani Museliani - Students' Knowledge and Attitude Towards Human Papilloma Virus and Vaccination