გავლენიან საერთაშორისო რეფერირებად გამოცემაში „Acta Facultatis Medicae Naissensis“ გამოქვეყნდა სამეცნიერო ნაშრომი Health problems of professional ballet dancers („ბალეტის მოცეკვავეთა ჯანმრთელობის პრობლემები“).
ნაშრომის ავტორები არიან თენგიზ ვერულავა, მედიცინის დოქტორი, კავკასიის უნივერსიტეტის მედიცინის და ჯანდაცვის მენეჯმენტის პროფესორი და ქეთევან თვალავაძე, ახალგაზრდა მკვლევარი, კავკასიის უნივერსიტეტის ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის სტუდენტი.
ბალეტის პროფესია მოცეკვავეს სარისკო ფიზიკურ და ფსიქო-ემოციურ მოთხოვნებს უყენებს. კვლევის მიზანი იყო საბალეტო დასის წევრთა/მოცეკვავეთა ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული პრობლემების შეფასება. კვლევამ აჩვენა, რომ ბალეტის მოცეკვავეთა ბიოფსიქოსოციალურ მდგომარეობაზე გავლენას ახდენს ფიზიკური დატვირთვა, ტრავმების მაღალი რისკი, ასევე მუდმივი სტრესი. ტრავმული დაზიანებები უმეტესად მოიცავს მუხლს (60%) და მუხლის სახსარს (16%). ტკივილისა და ტრავმული დაზიანების გამომწვევ ყველაზე დიდ რისკფაქტორს მიეკუთვნება ფიზიკური დატვირთვა (19%), წინა ტრავმა (11%) და გადაღლილობა (11%). რესპოდენტთა უმრავლესობა საკონსულტაციოდ ნაკლებად მიმართავს ოჯახის ექიმებს, მათ მიმართ დაბალი ნდობის გამო. ხშირია ექიმთან ვიზიტის გადადების შემთხვევები.

Scientific paper prepared at Caucasus University was published in the influential publication "ACTA FACULTATIS MEDICAE NAISSENSIS"
15 May 2021
The scientific paper “Health Problems of Professional Ballet Dancers” was published in the influential international peer-reviewed journal Acta Facultatis Medicae Naissensis.
The authors of the paper are Tengiz Verulava, Doctor of Medicine, Professor of Medicine and Healthcare Management at Caucasus University, and Ketevan Tvalavadze, young researcher and a student at Caucasus School of Humanities and Social Sciences.
Ballet is a professional activity that places risky physical and psycho-emotional demands on the human body. The goal of this study was to evaluate health-related problems among ballet dancers. The biopsychosocial condition of ballet artists is affected by physical workload, high risk of injuries, as well as constant stress. Most injuries were related to ankle/feet (16%) and knees (60%). Common risk factors for incurring pain and injury included overuse (19%), previous injury (11%), and fatigue (11%). Most of the respondents do not turn to family doctors for advice due to low trust in them. Delayed visits to the doctor are frequent.