წიგნი - "ამერიკის შეერთებული შტატების დახმარება საქართველოს ჯანდაცვის სისტემის განვითარებაში"
გამოიცა წიგნი "ამერიკის შეერთებული შტატების დახმარება საქართველოს ჯანდაცვის სისტემის განვითარებაში".
წიგნის ავტორები არიან: ავთანდილ ჯორბენაძე, საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის მინისტრი 1993-2001 წლებში და თენგიზ ვერულავა, კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორი.წიგნი ქართულ და ინგლისურ ენაზე გამოიცა,"Assistance of the United States of America in the development of the health care system of Georgia".
წიგნი განთავსდა საქართველოს პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკის ციფრულ ბაზაში. წიგნი ხელმისაწვდომია ელექტრონულ ფორმატში.
ფასდაუდებელია ამერიკელი ხალხისა და მთავრობის წვლილი საქართველოს სახელმწიფოებრიობის მშენებლობის საქმეში, მის დემოკრატიულ, ეკონომიკურ და სოციალურ განვითარებაში. ასევე, უმნიშვნელოვანესია აშშ-ის დამსახურება დამოუკიდებლობის მოპოვების პირველი წლებიდან საქართველოს ჯანდაცვის სისტემის კრიზისიდან გამოყვანაში, მის შემდგომ რეფორმირებასა და განვითარებაში. ამ უაღრესად რთულ პერიოდში აშშ-ის დახმარებით უამრავი ადამიანი გადაურჩა შიმშილს, ავადმყოფობას, სიკვდილს და გაიუმჯობესა ჯანმრთელობის მდგომარეობა.
აშშ-ის „კონგრესის კვლევითი სამსახურის“ ანგარიშის მიხედვით, საქართველომ აშშ-სგან 28 წლის განმავლობაში, 1992-2020 წლის ჩათვლით, დახმარების სახით სხვადასხვა მიზნისთვის $4 348 400 000 (ოთხი მილიარდ სამასორმოცდარვა მილიონ ოთხასი ათასი) მიიღო. CRS-ის მონაცემებით, ევროპისა და ევრაზიის ქვეყნებს შორის, საქართველო ამერიკის შეერთებული შტატების დახმარების მიმღები წამყვანი ქვეყანაა. ეს ფაქტი ადასტურებს ამერიკის შეერთებული შტატების მტკიცე მხარდაჭერას  დაეხმაროს ქართველ ხალხს, მიაღწიოს წარმატებას დემოკრატიული საზოგადოების შენებაში. ამ თვალსაზრისით, ჩვენი ქვეყნის კეთილდღეობისათვის, ეკონომიკური წინსვლისთვის, უსაფრთხოების უზრუნველყოფისთვის მნიშვნელოვანია აშშ-ის თანადგომა.
საქართველოსთვის ამერიკული დახმარება შეიძლება სამ ეტაპად დავყოთ: ჰუმანიტარული დახმარება (მედიკამენტები და სამედიცინო სახარჯი მასალა), ტექნიკური დახმარება (ქვეყანაში მედიცინის ახალი მიმართულებების შემოტანა, სამედიცინო პერსონალის და საზოგადოების განათლების ამაღლება, ჯანდაცვის სისტემის განვითარების ხელშეწყობა (აშშ-ის სხვადასხვა ორგანიზაციებთან, ფონდებთან, სამეცნიერო კვლევით დაწესებულებებთან ერთობლივი პროექტების, პროგრამების და კვლევების გაკეთება). ეს ფაქტი ადასტურებს ამერიკის შეერთებული შტატების მტკიცე მხარდაჭერას  დაეხმაროს ქართველ ხალხს დემოკრატიული საზოგადოების შენებაში, უსაფრთხოების უზრუნველყოფაში, ქვეყნის კეთილდღეობის და ეკონომიკური წინსვლის მიღწევაში.
ქართველი და ამერიკელი ხალხები 30 წელზე მეტია ვაშენებთ მეგობრობის და ურთიერთპატივისცემის ხიდებს, რომელიც ემყარება თანაზიარ ღირებულებებს, საერთო სტრატეგიულ ინტერესებსა და ურთიერთსასარგებლო თანამშრომლობას. ქართველ და ამერიკელ ხალხებს გვაქვს ძალიან ძლიერი პარტნიორული ურთიერთობის მყარი გამოცდილება და კიდევ ბევრი გვაქვს ერთად სამუშაო წლობით ჩამოყალიბებული საიმედო მეგობრობის გასამტკიცებლად.

The authors of the book are: Avtandil Zorbenadze, Minister of Labor, Health and Social Protection of Georgia in 1993-2001 and Tengiz Verulava, professor of Caucasus University. The book was published in Georgian and English.
The book was placed in the digital database of the National Parliamentary Library of Georgia. The book is available in electronic format.
The contribution of the American people and the government to the construction of statehood, democratic, economic and social development of Georgia is invaluable. The merit of the USA in bringing the health care system of Georgia out of a crisis in the first years of independence, and in its subsequent reformation and development, is also very important. During this extremely difficult period, with the help of the USA, many people were saved from hunger, illness, death and their health conditions improved.
According to the US Congressional Research Service report, Georgia received $4,348,400,000 (four billion three hundred forty-eight million four hundred thousand) in aid for various purposes from the US for 28 years, including 1992-2020. According to CRS data, among European and Eurasian countries, Georgia is the leading recipient of US aid. This fact confirms the firm support of the United States of America in helping the Georgian people to succeed in building a democratic society. From this point of view, the support of the USA is important for the well-being of our country, economic progress, and security.
American aid to Georgia can be divided into three stages: humanitarian aid (medicines and medical consumables), technical aid (bringing new directions of medicine to the country, raising the education of medical personnel and society, promoting the development of the health care system (with various US organizations, foundations, scientific research institutions doing joint projects, programs and research.) This fact confirms the strong support of the United States of America to help the Georgian people in building a democratic society, ensuring security, achieving the country's prosperity and economic progress.
Georgian and American people have been building bridges of friendship and mutual respect based on shared values, common strategic interests and mutually beneficial cooperation for more than 30 years. The Georgian and American people have a solid experience of a very strong partnership relationship and we have a lot more to prove the reliable friendship formed over the years of working together.