საერთაშორისო რეფერირებადმა ჟურნალმა „Orientalia Christiana Periodica”, რომელსაც აღმოსავლეთის პონტიფიკალური ინსტიტუტი (რომი, იტალია) გამოსცემს, 2022 წელს გამოაქვეყნა კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორის დავით თინიკაშვილის სამეცნიერო სტატია - "პატრიარქ ბესარიონის ქართული ანტიკათოლიკური ტრაქტატი: პოლემიკური პათოსი და თეოლოგიური არგუმენტები" (An Anti-Catholic Georgian Treatise by Patriarch Bessarion: Polemical Pathos and Theological Arguments).
სტატიაში გაანალიზებულია მე-18 საუკუნეში დაწერილი უნიკალური სისტემატური ქართულენოვანი ტრაქტატი, რომლის ავტორიც ლათინური წესის კათოლიკურ დოქტრინალურ იდეებს აკრიტიკებს. აღნიშნული ნაშრომი პირველი და უკანასკნელია ქართული ლიტერატურის ისტორიაში. ამგვარი მოცულობისა და შინაარსის სხვა მსგავსი ქართულენოვანი ნაშრომი არ მოიპოვება, რადგან, ზოგადად, ქართველები არ იზიარებდნენ ბერძნების ანტილათინურ პოზიციასა და სულისკვეთებას. ბესარიონ ორბელიშვილის აღნიშნული ტრაქტატი შეიცავს მნიშვნელოვან შეცდომებსა და უზუსტობებს, რაც წარმოჩენილი და განხილულია სტატიაში.

In 2022, the international refereed journal "Orientalia Christiana Periodica", which is published by the The Pontifical Oriental Institute (Rome, Italy), published Caucasus University professor Davit Tinikashvili's scientific article - An Anti-Catholic Georgian Treatise by Patriarch Bessarion: Polemical Pathos and Theological Arguments.
The article analyzes a unique systematic Georgian-language treatise written in the 18th century, the author of which criticizes the Catholic doctrinal ideas of the Latin rule. This work is the first and the last in the history of Georgian literature. No other similar Georgian-language work of this volume and content can be found, because, in general, Georgians did not share the anti-Latin position and spirit of the Greeks. Said treatise of Besarion Orbelishvili contains important errors and inaccuracies, which are presented and discussed in the article.