კავკასიის უნივერსიტეტისა და სამეცნიერო კიბერ უსაფრთხოების ასოციაციის ერთობლივი პროექტი მე-19 ადგილზეა
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ დასაფინანსებულ 111 პროექტს შორის, კავკასიის უნივერსიტეტისა და სამეცნიერო კიბერ უსაფრთხოების ასოციაციის ერთობლივი პროექტი მე-19 ადგილზეა.
კონკურსის ფარგლებში, წარდგენილი იყო პროექტი სახელწოდებით „ინტერნეტის ფრაგმენტაცია შავი ზღვის რეგიონში კიბერინტერვენციის გზით: გეოპოლიტიკური ფაქტორები და რეგიონული მიდგომები,“ რომელიც შეისწავლის ინტერნეტ ფრაგმენტაციის მზარდ ფენომენს შავი ზღვის რეგიონში. პროექტში განსაკუთრებული აქცენტი კეთდება იმაზე, თუ როგორ არღვევს კიბერსივრცეში არსებული საფრთხეები და გეოპოლიტიკური ფაქტორები ციფრული ინფრასტრუქტურის ერთიანობას, საფრთხის ქვეშ აყენებს გლობალური თუ რეგიონალური ინტერნეტის სტაბილურ განვითარებას. პროექტის მთავარ მიზანს წარმოადგენს რეგიონში ინტერნეტის ფრაგმენტაციის პრობლემის ანალიზი, მოდელირება და კონკრეტული გადაწყვეტილებების შეთავაზება.

A joint research project of Caucasus University and the Scientific Cyber Security Association has been ranked 19th among the 111 projects selected for funding by the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia (SRNSFG).
The funded project, entitled “Internet Fragmentation in the Black Sea Region Through Cyber Intervention: Geopolitical Factors and Regional Approaches,” addresses the growing challenge of internet fragmentation within the Black Sea region.
The research examines how cyber threats and geopolitical dynamics undermine the integrity of digital infrastructure, posing risks to the stable development of both regional and global internet ecosystems. The project aims to conduct a comprehensive analysis and modeling of internet fragmentation processes in the region and to develop evidence-based policy and strategic recommendations.