კავკასიის უნივერსიტეტის ტურიზმის სკოლის სტუდენტებმა სასწავლო ვიზიტის ფარგლებში, მოინახულეს ტურისტული კომპანია „მიმინო კავკასიაში“, სადაც ჩატარდა მათი დასკვნითი სასწავლო სესია.
სტუდენტები გაეცნენ DMC (Destination Management Company) ტიპის კომპანიის სტრუქტურას, მართვის სისტემას და ყოველდღიურ ოპერაციულ პროცესებს. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ტურისტული პროდუქტების დაგეგმვას, კლიენტებთან მუშაობის სპეციფიკასა და რეალურ პრაქტიკაში არსებულ გამოწვევებს.
აღნიშნული ვიზიტი განხორციელდა კავკასიის უნივერსიტეტსა და კომპანია „მიმინო კავკასიაში“-ს შორის არსებული ხანგრძლივი თანამშრომლობის ფარგლებში, რაც კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს ორივე მხარის საერთო მიზანს, აკადემიური ცოდნის პრაქტიკასთან ეფექტურ დაკავშირებას და სტუდენტებისთვის რეალურ პროფესიულ გარემოსთან გაცნობას.
გასვლით ლექციას ხელმძღვანელობდა ტურიზმის სკოლის ასისტენტ-პროფესორი, ქეთევან თევზაძე. ტურიზმის სკოლა მადლობას უხდის კომპანია „მიმინო კავკასიაში“- ს ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის.

Educational Visit of Tourism School Students to Mimino Caucasia
As part of their academic curriculum, students of the Tourism School at Caucasus University participated in an educational visit to the tourism company Mimino Caucasia, where their final practical training session took place.
During the visit, students gained first-hand insight into the organizational structure, management model, and day-to-day operational processes of a Destination Management Company (DMC). Special attention was given to tourism product development, the specifics of client relations, and the key challenges faced in real-world professional practice.
The visit was conducted within the framework of the long-standing partnership between Caucasus University and Mimino Caucasia, once again underscoring the shared commitment to effectively integrating academic knowledge with practical experience and familiarizing students with an authentic professional environment.
The off-site lecture was led by Assistant Professor of the Tourism School, Ketevan Tevzadze. The Tourism School expresses its sincere appreciation to Mimino Caucasia for its continued cooperation and valuable contribution to students’ professional development.